İlköğretim II. Kademe öğrencilerinin şiddete yönelik tutumlarının, bazı değişkenler açısından incelenmesi
A general research over the attidues of primary school (6,7,8 grades) students?s towards violence according to same variables
- Tez No: 263469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ilköğretim 6.7.8. sınıf öğrencilerinin şiddete yönelik tutumlarının yaş, cinsiyet, okula ait olma duygusu, akademik başarı ve anne-baba eğitim düzeyi değişkenleri açısından incelemektir.Araştırma betimsel bir çalışma olup, araştırmanın katılımcılarını ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan toplam 503 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, alt ve üst sosyoekonomik düzey dikkate alınarak toplam 10 ilköğretim okuldan toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında öğrencilerin şiddete yönelik tutumlarını belirlemek için ?Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği?, okula ait olma düzeylerini tespit etmek için ?Algılanan Çok Boyutlu Şiddet Kaynakları Ölçeği'nin Okula Ait Olma Alt Boyutu?, demografik bilgilerini elde etmek için ise kişisel ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.. Araştırmada Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H, Mann Whitney-U ve LSD teknikleri kullanılarak araştırmanın alt problemleri incelenmiştir.Araştırma sonucunda, İlköğretim ikinci kademeki erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, 14-15 yaş grubundaki öğrencilerin 12-13 yaş grubundakilere göre şiddete yönelik daha destekleyici tutumlara sahip oldukları; aynı şekilde akademik başarısı, okula ait olma duygusu ve baba eğitim düzeyi düşük olan öğrencilerin de şiddete yönelik daha destekleyici tutumlara sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main Purpose of this research is to look closer at the tendencies of primary school 6-7-8- grades students? towards violence in the terms of age, sex, the feeling of being a member of school, success and parent?s educatial level.This is a descriptional wor, and all the paticipents in this survey were chosen among the primary school students (totally 503 students) and from 10 different primary schools, and datas were colected from upper and lower social classes.Accordıng to the results of this survey, male students are found to have more tendency towards violence than female students. Thestudents aged 14-15 have more violence than aged 12-13, and moreover; the students who have less academic success, whose parents? education level is lower, and who don?t feel himself/herself as a member of the school have strong attitudes towards violence.