The bourgeoisie and moderation: The case of political İslam and the Kurdish question in Turkey
Burjuva ve ılımlılaşma: Türkiye'de politik İslam ve Kürt sorunu
- Tez No: 230927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
The dominant Kurdish movement and political Islam in Turkey have displayed different patterns, which is also visible in two important political parties these movements have produced. While the pro-Kurd DTP has failed to integrate into the mainstream Turkish politics and moderate its discourse and goals, the Islamist AKP has shown a willingness to be a part of mainstream politics and tried to prove their difference from radical wings of political Islam. This paper is an attempt to explain this variance by investigating a possible role of the bourgeoisie in respective political parties. I argue that the bourgeoisie can be moderating force under certain conditions; thus, transforming the radical movements if it is allowed to play central roles. In addition, I suggest that the presence of such a class within the leader cadre of the AKP might be one of the reasons of its moderate stance whereas the lack of such a class within the DTP might have contributed to the stalemate in the Kurdish question.
Özet (Çeviri)
Bugünün Türkiye?sinde, bu hareketleri temsil eden ana akım partilerin karşılaştırılmasından da anlaşılabileceği gibi, politik İslam?ın ve ana Kürt hareketinin izledikleri yol açısından önemli farklılıklar gösterdiği tartışılabilir. Bir tarafta İslamcı AKP?nin kendisini radikal İslami akımlardan ayırmak için ve legal politik hayat ile entegre olmak için çabalarına şahit olurken; öbür tarafta bu hedeflere ulaşmakta başarısız olmuş Kürtçü DTP partisini görmekteyiz. Bu araştırmada bu farklılığının sebeplerinden birinin burjuva sınıfı olup olmadığı araştırılmaktadır. Burjuva sınıfı, belirli koşullar dahilinde, radikal hareketlerin ılımlılaşmasında roller oynama potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda, bu çalışma, AKP?nin lider kadrolarında burjuva sınıfına mensup insanlar bulunurken; bu sınıfın DTP kadrolarında bulunmamasını bu farklılığın ihtimal dahilindeki sebeplerinden birisi olarak önermektedir.