Gülten Dayıoğlu'nun 'Fadiş' romanında sözcük gruplarının tespiti ve Türkçe öğretimi bakımından değerlendirilmesi
Determination of the word groups and evaluation from the point of Turkish education in the novel ?Fadiş? written by Gülten Dayıoğlu
- Tez No: 230941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
?Gülten Dayıoğlu'nun ` Fadiş' Romanında Sözcük Gruplarının Tespiti ve Türkçe Öğretimi Bakımından Değerlendirilmesi? adlı tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde Gülten Dayıoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserler hakkında bilgi verilmiştir. Ardından araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, problem cümlesi, alt problemleri, Sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar ve kısaltmalar sunulmuştur.İkinci bölüm ilgili yayın ve araştırmaların yer aldığı bölümdür. Bu bölümde yapılan araştırmayla ilgili olarak ulaşılabilen araştırmalara yer verilmiştir.Üçüncü bölüm araştırmanın yöntem kısmıdır. Bu bölümde; araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama araçları, veri çözümleme teknikleri gibi hususlara yer verilmiştir.Dördüncü bölüm araştırmadan çıkarılan bulguların ve yorumların yer aldığı bölümdür. Bu bölümde isim tamlamaları, sıfat tamlamaları, karma tamlamalar, fiilimsi grupları, edat grupları, bağlaç grupları, ünlem grupları, ikilemeler, fiil grupları ve unvan grupları tespit edilerek gerekli alt başlıklara yer verilmiştir.Beşinci bölümde ise çalışmadan çıkarılan sonuçlar yer almıştır. Sözcük gruplarıyla ilgili değerlendirmelerin yan sıra yazarın dil ve üslûp özelliklerine de yer verilmiştir. Son olarak eğitimcilere yönelik önerilerle araştırma sonuçlandırılmıştır.Ele alınan çalışmada toplam 6775 adet sözcük grubu tespit edilmiştir. Sözcük gruplarının yer aldığı cümlelerin sonunda sözcük gruplarının kaçıncı sayfada ve satırda geçtiği belirtilmiştir. Her sözcük grubu geçtiği cümlede koyu şekilde gösterilmiştir.Tez, ?Fadiş? romanın Şubat 2005'te basılan 33. baskısı esas alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study of thesis named ?Determination of the word groups and evaluation from the point of Turkish Education in the novel ?Fadiş? written by Gülten Dayıoğlu? consists of five sections.The first section is the introduction. In this section, information has been given about life, literary personality and works of art of Gülten Dayıoğlu. After that, the problem situation, aim, importance, the problem sentence, sub-problems of the research, assumptions, limitations, definitions and abbreviations have been presented.The second section is the one relevant publications and researches take place in. In this section it has been mentioned about the research to be reached.The third section is the part of the method of the research. In this section the subjects like the model of the research, the universe and the sample, data gathering tools, data analysis techniques are mentioned.The fourth section is the part findings and comments of the study take place in. In this section the required subtitles by determining noun complements, adjective complements, mixed complements, gerund groups, prepositional groups, conjunction groups, exclamation groups, repetition groups, verbal groups and title groups are mentioned.The results from the study take place in the fifth section. Not only the evaluation concerning the word groups but the features of the writer?s language and style also take place. Finally, the research has been resulted in suggestions towards to the educators.In the study 6775 word groups in total have been determined. At the end of the sentences including the word groups, it has been clarified on which page and line the word groups are. Each word group has been written in bold.The 33 rd edition of the novel ?Fadiş? printed in February 2005 has been taken as the basis for the preparation of this thesis.