Muzaffer İzgü'nün 'Anneannemin Akıl Almaz Maceraları' serisinde 'arkadaşlık' kavramının çocuk gelişimi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Muzaffer İzgü's serial named 'The Unbelievable Adventures of My Grandmother' from the side of friendship in terms of child development
- Tez No: 230942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çocuk edebiyatı; çocukların ruhsal, ahlaki, zihinsel gelişimine, anadili yeterliliklerine uygun, olumsuzluklardan uzak, yorumlamaya, düşünmeye imkan tanıyan ürünlerden oluşan bir bütündür. Çocuk üzerindeki etkisi bu denli fazla olan edebi eserlerin çocuğun dünyasına uygun iletiler sunması da son derece önemlidir.Okul çağındaki çocuk yaşam alanını genişletir ve zamanının önemli bir bölümünü okuldaki ya da ikamet ettiği çevredeki arkadaşlarıyla geçirir. İşte bu dönemde akranları ile olumlu ilişkiler geliştirme, çocuğun sosyal çevreye dahil olması ve gelişimi için büyük önem taşır.Ülkemiz çocuk edebiyatı, cumhuriyetin ilanı ile birlikte büyük gelişme göstermiştir. Bu alanda oldukça fazla eser ortaya koymuş yazarlarımızdan biri de Muzaffer İzgü'dür. Yazarın on dokuz kitaptan oluşan ?Anneannemin Akıl Almaz Maceraları? adlı serisi, bünyesinde taşıdığı iletiler itibariyle incelemeye değerdir. Söz konusu seride arkadaşlık kavramı ile ilgili çocukları yönlendiren, paylaşmanın, yardımlaşmanın, kalıcı arkadaşlıkların önemini ortaya koyan pek çok ileti bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children?s literature is a whole in which there are products to lead thinking and interpretation without any negative commenting, in accordance with their psychological and mental developments and in harmony with their native language sufficiency. It is very important for literary products to give suitable products to a child?s life, because they have so much influence on the child.A child at school age enlarges his life area and spends most of his time with his friends at school or in the environment where he lives. Developing positive relations with his equals in this period is very important for his development and being a part of the social environment. The successful realization of this task will influence the future achievements of the child in a positive way.The children?s literature of our country developed extensively since the foundation of the Turkish Republic. One of the writers who produced pretty much work in this area is Muzaffer İzgü. He has a serial consisting of 19 books named ?The Unbelievable Adventures of My Grandmother? which is worth examining for its doctrines. The mentioned serial has so many messages about friendship that explain the importance of sharing, helping one another and long lasting friendships