Cezayir'in Fransız sömürgeciliğine karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi
Algerian independence war conducted against French colonialism
- Tez No: 230958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Cezayir bağımsızlık savaşı 1954 yılında başladığında, ilk başta bir grup asinin gerçekleştirdiği bir isyan olarak nitelendirilmişti. Cezayir halkına önerilen bazı reform tasarılarıyla bağımsızlık isteğinin önünün alınabileceğini düşünen Fransa, uzun bir süre Cezayir'deki durumun ciddiyetini görmezden geldi. Ayrıca, Fransız İmparatorluğu'nun ?incisi? ve Fransa'nın ayrılmaz bir parçası olarak görülen Cezayir'in bağımsızlığını kazanması Fransa için kabul edilemez bir şeydi. Savaş başladıktan sonra Fransız hükümeti, bir yandan kendisine çok büyük kayıplara neden olan bu sömürgedeki isyanı bastırma, bir yandan da uluslararası kamuoyundan ve diğer devletlerden gelen baskıyı bertaraf etme ikileminde kaldı. Hükümet, aynı zamanda savaş başladığında sayıları neredeyse bir milyonu kolonları memnun etme çabası içindeydi. Fransa, 1954 yılında Hindiçini'ndeki sömürgelerini, 1956 yılında da Kuzey Afrika'daki diğer topraklarını; Fas'ı ve Tunus'u kaybetti ve kimi çevrelerde Cezayir'in Fransa'ya bağlılığının korunması, bir prestij meselesi olarak algılandı.Ancak zamanla bağımsızlık mücadelesi hız kazandı ve Fransa için bu sömürgesini elinde tutmak giderek daha zor hale geldi. 1958 Eylül'ünde sürgünde Geçici Cezayir Cumhuriyeti Hükümeti kuruldu ve 1959 Eylül'ünde, De Gaulle, Cezayirlilere, kendi devletlerini kurmaları seçeneğini de içeren üçlü bir öneri sundu. Bağımsızlık kararının verilmesinden sonra, Fransa bu kez de Cezayir'i kendi vatanları olarak gören ve bu nedenle bağımsızlık fikrine karşı çıkan kolonların ve bağımsızlığı engellemek için OAS adlı örgütü kuran bazı generallerin çıkardığı kargaşa ile uğraşmak zorunda kaldı. Ancak, 1962 yılında bağımsızlık kararı referandum ile onaylandıktan sonra, artık bu durumun geri dönüşü yoktu. Cezayir, çok geç ve zorlu bir mücadeleden sonra da olsa, bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almış bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
When the Algerian war of independence began on the year of 1954, it was regarded as an insurgence that had been implemented by a group of rebels. France, being in an attitude that by some reform drafts, independence wills could be prevented, ignored the seriousness of the situation for a long time. Moreover, independence of Algeria, which is deemed as the ?pearl? of the French Empire and an integral part France, could not be accepted. After the war started, French Government had experienced a dilemma of putting down the revolt which caused huge damages to itself and eliminating the pressure of international public opinion and the other states. Government was also in an effort to please colons, which at that time had a population of nearly one million. In 1954, France lost its colonies in Indochina and in 1956 the other territories in the North Africa; Tunisia and Morocco and by some people, keeping the commitment of Algeria had been regarded as a matter of prestige.In the course of time, the struggle of independence had accelerated and it became harder for France to keep this colony as a French territory. On September 1958, the Provisional Government of Algerian Republic was set up in exile and on September 1959, De Gaulle offered to Algerians a draft involving also self-determination. After the decision of independence, France tried to deal with the turmoil of both colons having the opinion that Algeria was their homeland and opposing the idea of independence and the generals who found OAS to avert independence. However, after the independence decision was affirmed by referendum, it was inevitable to stop the process. Algeria, after a late and hard struggle, finally took its place in the world stage as an independent state.