The teaching of symbolism and fantasy in all the books of Lord of the Rings by J.R.R.Tolkien
J.R.R.Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi?nde bulunan sembollerin ve fantezinin öğretilmesi
- Tez No: 230957
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yüzüklerin Efendisi J.R.R.Tolkien 1954 yılında yazıldı. O sadece yüzük hakkında bir macera romanı değil aynı zamanda sembolik ve öğretici bir eser ve yazarın dilbikimsel,filolojik,tarihi,coğrafi bilgilerinin somutlaştırılmasıdır. Bu somutlaştırma sayesinde hikaye realistik anlam kazanmıştır. Bu özelliğiyle diğer düşsel yapıtlardan farklıdır. Bu tezin amacı bu eserin sembolik değerini açıklamaktır. Hikaye,yazarın niyetinin fantezi türünü yenilemek olduğundan mesajlar ve konularla ahlaki değer taşıyor. Biz zamanımızla bağlantı kurmaya ve İngilizce öğretmeninin planlamasında hikayenin önemini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Lord of the Rings was written by J.R.R.Tolkien in 1954. It is not just a adventure story about a ring though the plot is not complicated.It is an embodiment of the author's linguistic,philological,geographical and historical knowledge. Due to this background the story can be examined through realistic context. This pecularity differs it from other fantasy fiction.The purpose of this THesis work is to reveal its symbolic value. As the story carries deep moral meaning, themes and messages due to the author's intention to renew fantasy genre, we tried to correlate it with our time and show its significance in planning lessons of the English language. The Lord of the Rings can be interpreted from different aspects which enlarge the readers' opportunity to find important things according to individual taste.