Sosyal sorumluluk kampanyalarının kurumsal pazarlamaya olan etkisi
The impact of social responsibility campaigns on corporate marketing
  1. Tez No: 230965
  2. Yazar: GÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. BERİL AKINCI VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Pazarlama gün geçtikçe daha geniş bir alanı kapsamakta ve büyük bir hızla gelişmeye devam etmektedir. Gün geçtikçe zorlaşan rekabet koşulları kurumların pazarlama alanında sürekli bir gelişim içerisinde olmasını kaçınılmaz kılmaktadır.Kurumlar her geçen gün hedef kitlelerine ulaşıp etki yaratabilmek, kurum imajlarını, marka imajlarını ve pazar paylarını koruyup güçlendirebilmek için farklı pazarlama teknikleri kullanmaktadırlar. Bu bağlamda akademik literatürde yeni bir inceleme alanı olarak kurumsal pazarlama alanı dikkat çekmektedir. Kurumsal pazarlama alanı kurum kimliği, kurum kültürü, kurumsal iletişim, kurumsal itibar, pazarlama ve paydaş yönetimi, kurumsal marka yönetimi unsurlarını oluşturmakta ve bunlar kurumsal pazarlama karması olarak adlandırılmaktadır. Tüm bu unsurların kurum çatısı altında toplanması ve bütünleşik olarak yönetilmesi gerekliliğinden yola çıkılmaktadır.Kurumlar her alandaki faaliyetlerinde olduğu gibi sosyal sorumluluk faaliyetlerinde de kurumsal pazarlama karmasının tüm elemanlarını göz önünde bulundurmalıdır. Sosyal sorumluluk, hedef kitlelerin kurumlardan beklediği ve tercihlerini etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk, toplumsal yatırım programları gibi kavramlar her geçen gün gerek akademik literatürde gerekse kurumlar açısından ele alınan önemli konular içerisinde yer almaktadır. Kurumlar tarafından ortaya konulan sosyal sorumluluk kampanyaları, kurumsal bağlamda kültür, kimlik, itibar, pazarlama ve paydaş yönetimi, iletişim, marka yönetimi gibi unsurlara yani kurumsal pazarlama bileşenlerine göre şekilleneceği gibi sosyal sorumluluk kampanyalarının yaratacağı sonuçlarla bu bileşenleri etkilemesi de söz konusudur. Bu doğrultuda sosyal sorumluluk ve kurumsal pazarlama bileşenleri arasında çift yönlü bir ilişki olduğu söylenebilir. Kurumsal pazarlama ve sosyal sorumluluk kavramlarının ele alınacağı bu çalışmada bu konuların birbirleriye olan ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Marketing has been including a wide area day by day and continue growing impetusly. Competition conditions which have been strengthened day by day force corporates inevitabely to improve in the area of marketing.Corporates every other day use diffrent marketing teckniques to reach to their target group and affect them, to save and protect their corporate image, brand image and market share. So by this context, as an analysis field corporate marketing attract attention at academic literature. Corporate marketing is consisted of corporate brand management such as corporate identity, corporate communication, corporate reputation, corporate culture, marketing and stakeholder management and these are named corporate marketing mix. It is started out that all those components should be gathering together under the framework of corporate and should be managed in an integrated approch.Corporates should pay attention to each components of corporate marketing mix at social responsibility activities like their activities in every field. Social responsibility appears as a component which is expected by the target groups and it also affects their choices. The concepts such as Corporate social responsibility, Social investment programs are important subjects which are dealed with both academic literature and corporates day by day. The social responsbility campaigns made by corporates not only will be shaped by the components of coporate marketing elements like, in the context of corporate, culture, identity, reputation, marketing, stakeholder management, communication, brand management but the results of social responsibility campaigns also will affect those corporate marketing elements. In this direction it could be said that there is a double-sided relationship between social responsbility and corporate marketing components. In this thesis, which will deal with corporate marketing and social responsibility concepts, these concepts and their relationship are studied.