İzmir Yeşilova Höyüğü kazıyıcı, kesici aletleri ve çekirdekleri
The scraper, blades and cores of İzmir Yeşilova Höyük
  1. Tez No: 230967
  2. Yazar: FİLİZ AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yontmataş aletler, tarihöncesi dönem insanının yaşam biçimini ve bunları üreten toplumun teknolojik özelliklerini yansıtan önemli bir buluntu topluluğudur. Yüksek lisans tezi olarak ?İzmir Yeşilova Höyüğü Kazıyıcı, Kesici Aletleri ve Çekirdekleri? başlıklı konuyu seçmemde, yerleşimde yaşayan toplumun yontmataş alet özelliklerini ve üretim tekniklerini öğrenmek istemem etkili olmuştur. Bu amaç doğrultusunda höyükte 2005 yılında ele geçen kesici, kazıyıcı aletler ve çekirdekler tipolojik ve teknolojik açıdan höyükteki tabakalanmaya göre ele alınmış; daha sonra buluntular çevre bölgelerde bulunanlarla karşılaştırılmıştır. Böylelikle Yeşilova Höyüğü'nün yontmataş endüstrisi ve çevre bölgelerle arasındaki ilişkilerinin anlaşılmasını sağlanmıştır. Tez çalışmamızda yontmataş aletlerinin tipolojik ayrımı ve üretim teknikleri genel olarak tanıtılmış, temel özellikler ve terimler de verilerek tezin aynı zamanda bir rehber niteliğinde olması amaçlanmıştır. Yeşilova yerleşimindeki elde ettiğimiz bulguların, Batı Anadolu Neolitik ve Kalkolitik dönem yontma taş endüstrisinin açıklanmasına katkıda bulunacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
The chipped stone tools are the important assemblages that reflect the prehistoric mans life and technological properties of the societies whom product them. I?d like to choose my thesis is named ?The Scraper, Blades and Cores of İzmir Yeşilova Höyük? because of learning properties of the chipped stone tools and production techniques of the society that live in the settlement. With direction of the aim, the cutting, scraping tools and cores which found in 2005, the first season of Yeşilova Höyük, have been studied typological and technological point of view as the stratigrafication of the Yeşilova Höyük. And than the artifacts were compared with the settlements which were situated in adjacent regions. In this way, the chipped stone ındustry of the Yeşilova Höyük and its relations with other settlements were provided to be understood. On this thesis, the typological differentiations and production techniques of the chipped stone tools were explained in general and basic elements and terms were given. In this way, we?ve aimed at being a guidebook. We believe that the results of this study will contribute for explaining the chipped stone industries of Neolithic and Chalcolithic period of West Anatolia.