Türkiye ekonomisinin OECD ülkeleriyle karşılaştırmalı bir büyüme ve verimlilik analizi 1980-2004
A comparision of growth and effiency of Turkish economy and OECD countries 1980-2004
  1. Tez No: 230976
  2. Yazar: MUTLU DENİZ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, OECD ve Türkiye'nin 1980?2005 yılları arasında, kişi başı düşen gayri safi yurtiçi hâsıla ve emek verimliliği açısından reel yakınsama durumları irdelenmiştir.Türkiye'nin OECD ülkeleriyle karşılaştırmalı verimlilik analizi yapabilmek için Dünya Kalkınma Endeksinde Türkiye'nin de dâhil olduğu 30 OECD ülkesinin 1980?2004 yılları arasındaki, reel GSYİH ortalama yıllık büyüme değişimi, emek verimliliği ve reel kişi başına düşen GSYİH verileri ve Penn World Table programının çıktı, emek, sermaye verileri kullanılmıştır. 2005 yılı Dünya Kalkınma Endeksinde mevcut olmadığı için kullanılamamıştır. Polonya Güney Kore ve Çek Cumhuriyetinde 1980?1989 yılları arasında yıllık yüzdelik büyüme verilerinin olmaması sebebiyle OECD ortalaması bu ülkeler hariç tutularak dikkate alınmıştır. Slovakya ve Çek Cumhuriyetinin 1980?1989 yılları arası emek verimliliği verilerinde eksiklik olması sebebiyle OECD ortalaması bu ülkeler hariç tutularak dikkate alınmıştır Güney Kore'nin 1990?2000 yılları arasında yıllık yüzdelik büyüme verilerinin olmaması sebebiyle OECD ortalamasına bu ülke dâhil edilmemiştirYakınsamanın gerçeklenebilmesi için kişi başına düşen GSYİH değeri düşük olan ülkenin kişi başına düşen GSYİH büyüme hızının yüksek olması beklenir. Böylelikle bütün ülkelerin bir zaman sonra belli bir noktaya erişeceği düşünülür. Bu sebeple gerekli hesaplamalar yapılmadan önce bu grafiğin eğiminin negatif olması beklenmiştir.Analiz sonucunda 1980 yılındaki kişi başına düşen GSYİH ile 1980?2004 dönemindeki kişi başına düşen GSYİH büyümesi arasında negatif ve istatistikî olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Türkiye, 2001 yılından bu yana reel yakınsama anlamında önemli girişimlerde bulunmakla beraber halen AB?15 ülkelerinin ve OECD yüksek gelir düzeyindeki 24 ülkenin çok gerisindedir. Ancak aynı hassasiyetin verimlilik için gösterilmediği literatürde yaygın bir kanıdır. Ekonominin kırılgan yapısı ve dışa bağımlılığı hala herhangi olası bir küresel krizde ülke ekonomik dengelerini bozabilecek bir risk olarak görülmektedir. Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi, ulusal ve uluslararası yatırımların artırılması ve enflasyonu düşürücü politikaların devam ettirilmesi, büyüme performansının ve istihdamın artırılması açısından özen gösterilmesi gereken konuların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to investigate real convergence for Turkey and OECD countries in terms of gross domestic product per capita and labor productivity through 1980-2004. Main reasons for this real convergence and especially total factor productivity are also evaluated. Turkey?s data is also tested the way.İn order to make a comparative productivity analysis of Turkey and OECD countries, data like the annual average change of reel GDP, labor productivity and GDP per capita from World Development Index and output, labor and capital data from Penn World Table is used for 30 OECD countries including Turkey through 1980-2004. 2005 is not taken because of missing data. OECD average is calculated excluding Poland, Korean Republic and Czech Republic annual average change of reel GDP data trough 1980-1989 because of missing data. OECD average is calculated excluding Slovenia and Czech Republic labor productivity trough 1980-1989 because of missing data. Korea Rebuplic is totally excluded through 1990?2000 because of missing data in annual average change of GDP.According to the theory, it is expected that the country with low value of 1980 GDP per capita/labor productivity must have a high level speed of 1980-2004 average GDP/labor productivity growth, in order to have a convergence. Therefore, the slope of graphic is expected to be negative.As a result no significant and negative relationship is found between 1980 GDP per capita and 1980-2004 GPD per capita growth.Turkey has shown important progress since 2001 but it is still far behind the AB-15 and 24 high income OECD countries. The fragile structure and the dependency of the economy is still a risk in case of a global crisis which may lead to damage in economic balance. To sustain political and economical stability, to increase national and international investments, to sustain deflation policies and to be patient about increasing growth and employment rate are to be the main goals of Turkey.There still prevails no certain policy about developing Turkey?s education, science and technologic level. Taking the great potential of population increase, strong reforms are needed to be taken.