Türkiye' de istihdam üzerindeki mali yükümlülükler: OECD ülkeleriyle bir karşılaştırma
Turkey in employment of financial of financial liabilities: OECD a comprasion countries
  1. Tez No: 339277
  2. Yazar: ADNAN DİLMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde ülkelerin sosyal ve ekonomik yapılarının en temel sorunlarından birisini istihdam oluşturmaktadır. İstihdamla ilgili sorunlar, ülkelerin farklı ekonomik yapılarda olmaları sebebiyle her ülke için farklı sosyal ve ekonomik etkiler oluşturmaktadır. Bir ülke ekonomisinin düzenli bir şekilde işleyip işlemediği istihdam oranlarına bakılarak tespit edilebilir. Bir ülkedeki çalışma isteğinde ve arzusunda bulanan tüm bireylerin iş bulamaması sadece bireyden kaynaklanan bir sorun değil ülkenin ekonomik yapısındaki aksamalardan da kaynaklanmaktadır. İstihdam kavramı sadece ülkeler için değil bireyler açısından da önem arz etmektedir. Ülkeler için bir kalkınma ve gelişmişlik göstergesi olurken birey açısından da toplumda var olma, saygınlık ve statü elde etme aracıdır. Ülkeler ve bireyler için bu denli önemli olan istihdamın önündeki en büyük sorun ise istihdam üzerinden alınan vergi ve benzeri mali yükümlülüklerdir. Hükümetler açısından önemli bir politika aracı olan bu yükümlülüklerin, çalışma hayatının aktörlerinden işçi ve işveren üzerinde sosyo-ekonomik açıdan olumlu ve olumsuz etkileri görülmektedir. İstihdam üzerindeki vergi ve benzeri yükümlüklerin düşürülmesi işçinin eline geçen net ücretin artması açısından önem taşırken, işveren açısından ise işgücü maliyetlerinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle birçok ülke istihdam üzerindeki vergi ve benzeri mali yükümlülüklerin düşürülmesi üzerine çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye de istihdam üzerindeki vergi ve benzeri mali yükümlülüklerin emek piyasaları üzerine ne gibi etkilerinin olduğunu tespit etmektir Çalışmada OECD üyesi ülkeler ile Türkiye, istihdam üzerindeki vergi yükü açısından karşılaştırılmış, tespit edilen sorunların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, employment is the most fundamental issue in one countrys social and economic strucure. Issues, related to the employment, create social and different power for each country due to their different economic structures. A nation?s business economy can be determined by looking at the employment rate. Unemployment is based on not only individuals problems but also a countrys economic structure failures. The employment concept is important to countries and people. Employment is a tool to get a statue or a dignity. Employment is also a mark in terms of development. Although the employment is so important for countries and people, the biggest problem is that payroll taxes and financial obligations. These obligations which are important policy tools for governments have got some both positive and negative effects on workers and employers in terms of socio- economic life. Reducing payroll taxes and other similar financial obligations is important to increase a net pay received by a worker.At the same time it means a cost reduction of labor force. Therefore many countries many countries are working on reducing payroll taxes on employment and other similiar financial obligations. The aim of this study is to determine what the effects of payroll taxes and financial obigations in a labour market in Turkey. In this study OECD countries and Turkey were compared in terms of a burden of tax so the proposals have been made to solve the identified problems.