Ölümcül kuvvet kullanımı ve silah kullanan polisler üzerine yapılan bir çalışma
Use of deadly force and a research of police officers involved in shooting
- Tez No: 231003
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÖKSU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Polis Akademisi
 - Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Polisin kuvvet kullanması her ülkede üzerinde durulan ve tartışılan bir konu olmuştur. Tartışılan konuların en başında ise uygun bir şekilde uygulanması en zor olan yetki olan ölümcül kuvvet kullanma yetkisi gelmektedir. Bu yetki hem karar verme aşamasında hem uygulanması esnasında hem de sonrasında birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. İnsan hayatına saygı gösteren her devletin hassasiyetle takip ettiği ölümcül kuvvet kullanma yetkisi bu tezin konusudur.Bu çalışmada polise verilen kuvvet kullanma yetkisi incelenmeye çalışılmıştır. Genel anlamda kuvvet kullanma yetkisi, şartları, sorumluluğu ve kullanılan kuvvetin algılanması konularına temas edildikten sonra, ölümcül kuvvet kullanma konusuna değinilmiştir. Ölümcül kuvvet kullanma yetkisi silah kullanma yetkisi çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenmiştir.Teorik alt yapının oluşturulması sonrasında ölümcül kuvvet kullanma yetkisinin uygulama alanındaki örneklerine bakılmıştır. Bu aşamada görevi esnasında silah kullanan ve şüphelinin ölümüne sebep olan polislerle yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen bilgilerden yararlanılmıştır. Böylece polislerin, ölümcül kuvvet kullanma olaylarının öncesinde, esnasında ve sonrasında birçok sorunla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu sorunlar; silah eğitimi sürecince karşılaşılan sorunlar, yetki kullanımı esnasında karşılaşılan sorunlar, silah kullanma sonrası hukuki süreç, psikolojik ve fizyolojik bozukluklar ile uygulamalardaki diğer sorunlar başlıklarında toplanmıştır. Son olarak tespit edilen bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The police use of force has been a major debated issue in every country. Among the most debated aspects of the concept comes the use of deadly force, the most difficult authority to use properly. This authority raises many concerns both in the process of decision taking and implementation. The authority to use deadly force, which is monitored strictly by every state showing respect to human life, forms the subject of this thesis.The essay tries to analyze the police authority to use force. Having dealt with the authority itself, its requirements, responsibilities and conceptions, the deadly use of force is analyzed. This authority is studied in detail in the framework of the authority to use firearms.Following the construction of the theoretical structure, the actual cases of deadly use of force are examined. In fulfilling this examination, the information gathered via interviews conducted with the police officers who used firearms during their tasks and caused the death of a suspect is used. Thereby it is established that the police officers face many problems before, in and after the deadly use of force. These problems are categorized under the headings of the problems during shooting training, the problems in the execution of the authority, the legal process after the use of firearms, psychological and physical defects and other problems. Finally, some propositions are submitted for encountering these noted problems.