Ücret yönetimi sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir örnek olay incelemesi
A case study on wage administration problems and suggestions of the solution
- Tez No: 231038
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsan kaynakları yönetimi, ihtiyaçları her geçen gün daha fazla artmakta olan insan kaynağının örgüt içerisinde istihdam edilmesi ve örgütle uyumlaştırılmasının sağlanması amacıyla yürütülen birtakım faaliyetleri kapsayan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde en önemli parçalardan biri olan ücret yönetimi, insan kaynağının beklentilerinin karşılaması ve iş tatmininin sağlanarak motivasyonun arttırılması konusunda rol oynamaktadır. Ayrıca, bu faaliyetler gerçekleştirilirken diğer insan kaynakları işlevleriyle sürekli etkileşim halinde olunması gerekmektedir.Bu çalışma içerisinde ücret yönetimi konusu işlenmiş ve ücret yönetimiyle ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar irdelenmiştir. Teorik kısımda ?İnsan Kaynakları Yönetimi?, ?İnsan Kaynakları ve Ücret Yönetimi Etkileşimi?, ?Ücret Yönetimi Unsurları?, ?Ücret Sistemlerinin Kurulması? ve ?Ücret Sistemleri Özellikleri? konuları irdelenmiştir.Araştırma kısmında ise, bir işletmede ücret yönetimi konusunda yaşanan sorunlar incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bir işletmede yaşanan ücret yönetimi sorunlarını ortaya koymak, yaşanan sorunlarla teorideki benzerlikleri vurgulamak ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmaya hızlı büyüme gösteren bir işletme konu alınmıştır. Bunun nedeni, işletmenin hızlı büyümesi sırasında insan kaynağı yönetimine ve ücret yönetimine olan ihtiyacın hızla ortaya çıkması ve bu konuda yaşanan sorunların belirgin hale gelmesidir.Araştırmada, görüşme yöntemi kullanılarak hazırlanan görüşme formu aracılığıyla ücret sorunları incelenen işletmeden bilgiler alınmıştır. Ardından veriler derlenerek sorunlar ortaya koyulmuş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources management (HRM) is a process that involves some activities which aim that HR whose requirements grows day by day, is employed and gotten adaptation. One of the most important parts in this process is wage administration which plays a part in meeting expectations and obtaining job satisfaction for increasing motivation. Also, when HRM activities are materialized, wage administration requires obtaining interaction with HR functions continuously.In this study, wage administration analyzed and the problems that might happen of wage administration was examined. In the theoretical part of the study, ?HRM?, ?Relationship between HRM and Wage?, ?Concepts of Wage and Wage Administration?, ?Being Established of Wage Systems in Organizations? and ?Wage Systems? Features? has been studied.In the last part, an application about the matters of wage administration in an organization has been dealt with. The purpose of this application is to investigate the matters of wage administration in an organization and to emphasize similarities between the approaches of these matters and the theory and to make suggestions for the solution. A fast-growing organization has been chosen for this study. The reasons of that are coming out the needs of HRM and wage administration fast and becoming evident the problems during the fast growing.In the study, information has been collected from the organization are being analyzed by using the interview method through an interview form which is prepared beforehand. Then, the datums are collacted, the problems are put forward and the suggestions are made.