Türkiye'de yolsuzluğun tarihsel ve yapısal kökenleri
The historical and structural origins of corruption in turkey
- Tez No: 231048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN BAKIREZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yolsuzluk olgusu, 20. yüzyıl boyunca incelenmektedir. Çalışma, özellikle odaklandığı dönemde deskriptif olmasının yanı sıra, Türkiye'de yolsuzluğun yapısal bir analizini hedeflemektedir. Bu bakımdan yolsuzluğun tanımı, türleri, sebep ve sonuçlarına değinerek teorik bir çerçeve çizer. Ardından, Türkiye'de yolsuzluğu modernleşme, kapitalist gelişme ve küreselleşme süreçleri içinde ele alır ve ekonomik gelişmenin aşamaları ile yolsuzluk arasındaki ilişkiyi arar. Sonuç olarak, Türkiye'de yolsuzluk kamu görevlilerinin kişisel ahlaksızlığından kaynaklanan bir kusur olarak değil, fakat ekonomik az-gelişmenin yapısal bir unsuru ve dolayısıyla kamu görevlilerinin gözünde, sermaye birikiminin bir dereceye kadar meşru bir yolu olarak görülür. Bu bakımdan yolsuzluğun denetlenememesi de bürokrat ve siyasilerin arasındaki zımni bir ittifakın sonucudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of corruption in Turkey is scrutinised throughout the twentieth century. The study is descriptive particularly in the period under focus and also aims at a structural analysis of the corruption in Turkey. In this regard, it first draws a theoritical framework referring to the definition, types, causes and effects of corruption. Then it takes the corruption in Turkey into consideration within the processes of modernisation, capitalist development, and golabisation, and searchs for the relation between the stages of economic development and corruption. It concludes that the corruption in Turkey does not seem to be a defect resulting from the individual immorality of public servants but a structural element of economic under-development and thus a legitimate way of capital accumulation to some extent in the eyes of public servants. In this respect, lack of check on corruption is a result of a tacit agreement among the bureaucrats and politicians.