11 eylül sonrası ABD'nin güvenlik politikası ve dünyaya etkileri
The impact of USA security politics after september 11 on the world
- Tez No: 231057
- Danışmanlar: PROF. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde teröristlerin kaçırdıkları dört yolcu uçağından ikisi ile ABD'nin ekonomik alanda egemenlik sembolü olan New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne, biri ile ise askerî alanda egemenlik sembolü olan Washington D.C.'deki Pentagon'a düzenledikleri saldırılar; ABD'nin güvenlik kavramına ve tehdit algılamasına bakış açısını gerçek anlamda temelden değiştirmemiştir.Ancak; bu saldırılar, ABD'nin Soğuk Savaş sonrası artan küresel tehditlerle mücadele yöntemini temelden değiştirmiştir. Bu değişikliğin esasını da ABD'nin 17 Eylül 2002 tarihli Ulusal Güvenlik Stratejisi oluşturmaktadır.Yaşanan büyük trajedi sonrasındaki ortamda oluşturulan 17 Eylül 2002 tarihli Ulusal Güvenlik Stratejisi, 1997 ve 1999 Güvenlik Stratejileri'nde belirtilen tehditlerle mücadele yöntemini temelden değiştirmiştir. 2002 Ulusal Güvenlik Stratejisi ile; kız çocuklarını okutmayanlar, totaliter rejimler, tehlikeli teknoloji kullananlar, radikal topluluklar ve tüm bunlara yardım edip kolaylık sağlayanlar terörist veya terörizmi destekleyenler olarak sınıflandırılmış, ABD'nin söz konusu tehditlere karşı kendini koruma adına öncül meşru müdafaada bulunabileceği belirtilmiş ve kendisine onay vermeyenlerin de ?ötekiler? kategorisine dâhil edileceği açıklanmıştır.ABD'nin 11 Eylül terörist saldırıları sonrasında gerçekleştirdiği eylemler ve kullandığı söylemler, açıklanan doktrin gereği icra ettiği Irak harekâtı, 2.Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrasında uluslararası barış ve güvenliğin bir daha bozulmaması amacıyla oluşturulmaya çalışılan ve etkinlikleri bazen sorgulansa da genel anlamda kabul gören uluslararası kurallar ve kurumların sonunu getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The terrorist attack by 4 hijacked airplanes two of which used to detsroy the economic figures of USA, World Trade Center in New York and one of which used to destroy the military figure of USA, Pentagon in Washington D.C, in fact has not totally changed the approach of the USA to security politics and threat assumption. But this event has totally chaged USA methods to solve the problems merging after the Cold War Era. This security policy is mainly based on the National Security Strategy of the USA dated 17 September 2002.National Security Strategy 2002 made a big difference in methods to cope with threads mentioned in 1997 and 1999 National Security Strategies. The NSS-2002 classified the countries as terrorist states and non-terrorist states. The states which do not let the girls go to school, have totalitarien regimes, use dangereous technologies, have radical groups and help all these are classified as terrorist or terrorist supporting states. USA will use ?Preemtion Strike? to destroy these threads for its security needs and will classify the states as others which do not certify its policies.USA policies after September 11 has tortured the international organizations and political structures that had been established post Second World War.