Anayasal iktisat teorisi ve önerilerinin Türkiye için değerlendirilmesi
The theory of constitutional economics and analysis of it?s proposes for Turkey
  1. Tez No: 231065
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Anayasal İktisat Teorisi, tüm ekonomik sorunlarda temel olarak politik yozlaşmayı, devletin ekonomiye müdahalesini ve devletin ekonomi içindeki payını görmektedir. Bu nedenle, devletin ekonomik alandaki yetki, görev ve sorumluluklarının sınırlandırılması gerektiğini savunur. Bu sınırlama devletin ekonomik faaliyetlerinin tümü için geçerlidir.Anayasal İktisat Teorisi, ayrıca bireyin sahip olduğu temel ekonomik hak ve özgürlükleri de dikkate alarak ekonomik bir anayasanın hazırlanması gerektiğini, böylelikle çıkar savaşlarının ve siyasal yozlaşmaların önüne geçilebileceğini savunmaktadır.Bu çalışma ile Anayasal İktisat Teorisi'nin dayandığı ilkeler ve öneriler açıklanmış ve teorinin ülkemizde uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Theory of Constitutional Economics analyzes political degeneration, interventionism of government and government?s share in economy. Theory claims that, it is required to restrict government's authorities, administrative functions and liabilities. These restrictions must be applicable for all government activities.The Theory of Constitutional Economics also suggests preparing an economical constitution which considers individuals? main benefits and liberty. Through an economic constitution, benefit wars and political degenerations can be eliminated.In this study, the main principles and proposes of The Theory of Constitutional Economics are explained and the applicability of the theory is analyzed.