Halep'teki Osmanlı Dönemi dini eserleri
Ottoman Period religious monuments in Aleppo
  1. Tez No: 231069
  2. Yazar: KEMAL HAKAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Osmanlı imparatorluğu için Halep çok önemli bir yere sahipti. Özellikle imparatorluğun Irak, Suriye, Arabistan ve Mısır ile ilişkilerinin, iktidar merkezine yakınlığı ve stratejik konumu nedeniyle Halep'ten yönetilmesi, bu şehri çok daha önemli bir konuma getirmekteydi. Bu yüzden merkezi yönetim her zaman Halep'in üzerine özellikle titremiş ve Halep'te bağımsız bir otoritenin hâkim olmasını engellemek için tüm tedbirleri her zaman almıştır. Halep, dört yüz yıl boyunca merkeze büyük bağlılık gösteren paşaları konuk etmiştir. Halep yönetiminde hep saraya tam itaati benimseyen yöneticiler söz sahibi olmuştur.Osmanlı İmparatorluğu için bu kadar önemli olduğu bilinen bu şehirde, çalışmamızın ana temasını oluşturan imar faaliyetleri de azımsanamayacak düzeydedir. Her ne kadar bugün Halep'te Osmanlı öncesi ve özellikle Eyyubi ve Memlûklu dönemlerine ait mimari yapılara rastlanıyor olsa da Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan dini, askeri ve sivil mimari örneklerinin sayısının fazlalığı, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Osmanlı İmparatorluğu için Halep'in ne kadar önem verilen bir şehir olduğunu gözer önüne serer niteliktedir.Çalışmamız, Osmanlı tarihi için bu denli önemli bir şehir olmasına rağmen maalesef bilimsel araştırmalarda hak ettiği yeri alamadığını düşündüğümüz Halep'teki Osmanlı İmparatorluğu varlığını, sanatsal ve mimari açıdan ele alarak en azından bir tespit ve tanıtım niteliği taşımakta ve daha sonra bu konu ile ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.Anahtar Kelimeler Halep, Osmanlı, Mimari, Suriye
Özet (Çeviri)
Aleppo was very important to the Ottoman Empire. Particularly, due to the relationships among Iraq, Syria, Arabia and Egypt, proximity to the center of power, and its management from Aleppo because of its strategic position, the city was in an significant position. For this reason, the central administration has always considered Aleppo as important and has taken the required precautions to prevent the control of an independent authority at the city. Aleppo has hosted many prominent pashas who show a great affinity to the central power for four centuries. In the management of Aleppo, the administrators who were in totally compliance with the palace were the arbiters.In a city which is known to have been very important for to Ottoman Empire, the reconstruction activities which form the basis of our study are high in number. Although architectural structures from pre-Ottoman period and the periods of Eyyubi and Memluks are encountered at Aleppo, the high number of religious, military and architectural examples show the significance of Aleppo for the Ottoman Empire as mentioned above.Our study considers the existence of Ottoman Empire from the artistic and architectural view points at Aleppo, which we think that although the city has such an importance to the Ottoman History, unfortunately it does not take the place it deserves at the scientific researches and it at least has a determination and presentation purpose and will bring light to the studies which will be carried in the future.Key Words Aleppo, Architecture, Ottoman, Syria,