Organizasyonlarda iş-aile ve aile-iş çatışmalarının bireylerin performansları üzerindeki etkisinde iş ve yaşam tatmininin rolü
The role of job and life satisfaction on the performance of the people in the organizations about work-family and family- work conflicts
  1. Tez No: 231071
  2. Yazar: NİHAL ÇAKMAK DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bireylerin yaptığı iş, yaşamlarının büyük bir kısmını kapsar ve bu nedenle de bireyin bütün yaşantısını etkiler. Bireyin yaptığı iş zamanının önemli bir kısmını alacağından ailesine ayırdığı zaman ve kalitesini de etkileyecektir. İşin aile rolünün, aile ile ilgili sorumlulukların yerine getirilmesini engellemesi ile ortaya çıkan çatışma türü olan iş-aile çatışması son yıllarda araştırmacıların ilgi alanı haline gelmiştir. Özellikle çalışanların iş-aile çatışmaları hissetmeleri nedeniyle performanslarının olumsuz yönde etkilenip, düştüğünü gösteren araştırmalar, konunun daha ilgi çekici olmasını sağlamıştır. İş-aile çatışması işin aileye ve ailenin de işe yönelik karşılıklı etkileri ve engellemeleri ile ortaya çıkan iki yönlü bir etkileşimin sonucu yaşanmaktadır.Konunun diğer boyutu olan aile-iş çatışması ise aile ile ilgili sorumlulukların, iş ile ilgili görevlerin yerine getirilmesini engellemesi durumunda yaşanmaktadır.Bireyin işinden duyduğu memnuniyeti anlatan iş tatmini ve hayatı ile ilgili hissettiği memnuniyeti ifade eden yaşam tatmini kavramlarının da çalışanların performansları üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada iş-aile ve aile-iş çatışmalarının performans üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra iş ve yaşam tatminleri aracılığı ile olan etkileri de incelenmiştir. Anket yöntemiyle gerçekleştirilen çalışma çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin her kademedeki çalışanları ile yürütülmüştür. Araştırma sonucunda iş ya da yaşam tatminsizliği hisseden bireylerin iş-aile ve aile-iş çatışmalarının performans üzerindeki negatif etkisinin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca aile-iş çatışmasının performans ve yaşam tatmini ile olan ilişkilerinin, iş-aile çatışmasının da iş tatmini ve yaşam tatmini ile olan ilişkilerinin negatif yönlü olduğu görülmüştür. Böylelikle örgüt performansını artırmak isteyen yöneticilerin dikkat etmesi gereken konulardan birinin de iş-aile çatışmaları olduğuna dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work that a person performs contains most of their life because of that reason it effects the life of the person. As the work that a person performs will take the persons most of time it will also effect the time that he shares with his or her family and his or her quality of life. In recent years the thing which is about the conflict between business and family life is highly interested by the researchers. Especially researches about working people?s performance made this subject more attractive. Work-family conflicts concludes with families and workers being mutually opposite to each other in their relations.Other dimension of the subject which is about family-work conflict happens when a persons seeing obstacles in his way happens.It is thought that satisfaction of work about persons pleasure and his life also effects the performance of the workers.In this study not only the performance of people on family-work and work-family has been examined but also their effects are examined by the intervention of job and life satisfaction. The study which is made through the method of inquiry is carried out with the people from different kinds of workers working in different kinds of sectors. At the end of he inquiry it is seen that people who don?t feel life or job satisfaction has negative effects on their performance. Apart from this it is seen that family- work conflict relationship with life satisfaction has negative effect when compared with work-family conflicts relationship with life satisfaction. By this way managers who want to highen group performance should pay attantion to the work-family conflicts.