Alacak ve kredi riski yönetimi:Uygulamalı bir araştırma
Accounts receivable and credit risk management:Research with application
  1. Tez No: 231119
  2. Yazar: MEHMET ERKAN SOYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Alacak yönetim süreci temel hatlarıyla; kredi politikasının oluşturulması, ilgili kredi politikasını kabul ederek firmaya kredi başvurusunda bulunan müşterinin analizi ve alacakların izlenmesinden meydana gelmektedir. Zaman içerisinde alacakların toplam varlıklar içerisindeki payının artması ve firmaların daha çok vadeli satışlar yapması, etkili bir alacak ve kredi riski yönetiminin firma için önemini artırmıştır.Kredili satış yaparken olası kâr artışı, maliyeti ile karşılaştırılırken mümkün olan tüm etkenler gözönünde bulundurulmalıdır. Kredili satıştan dolayı yalnızca alacaklara yapılan yatırımdan kaynaklanan maliyet artışı olmamakta, ayrıca şüpheli alacaklar ve artan tahsilât çabalarından dolayı idari masraflar da artabilmektedir.Firmalar; nakit iskontosu, factoring, forfaiting, varlığa dayalı menkul kıymetler, kredi sigortası ve diğer tahsilâtı arttırıcı yöntemleri kullanarak, fon akışlarını arttırma imkânına sahiptirler.Kayseri'de üretici işletmelerde gerçekleştirilen araştırmada; büyük çoğunluğunun vadeli satışlarının toplam satışlardaki oranının %75 ile %100 arasında değiştiği ve en çok yüzseksen gün ve üzeri vade sunulduğu görülmektedir. Araştırma kapsamında hiçbir işletmenin direkt kredili satışlardan sorumlu bölümünün olmadığı ve hedging, factoring ve forfaiting gibi çağdaş finans tekniklerinden yeterince yararlanmadıkları dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Accounts receivable management process is mainly formed from forming the credit policy, analysing the customer who makes credit application to the company by accepting the regarding credit policy and monitoring the account receivables. In the course of time, as account receivables? portion in the total assets increased and companies started to make more sales with credit terms, the importance of effective account receivable and credit risk management has increased for the companies.When deciding on the sales with credit terms and expected profit increase is compared with the cost, all possible factors should be taken into consideration. Due to the sales with credit terms, there is not cost increase only because of investment in account receivables but also because of doubtful receivables and administrative expenses which occur because of increased collection efforts.Companies have the chance to improve their fund flows by cash discount, factoring, forfaiting, asset based securities, credit insurance and other techniques which improve the collections.From the research conducted in the manufacturing companies in Kayseri, it is noticed that majority of these companies have sales with credit terms between %75 and %100 in terms of its ratio to the overall sales and majority of them offer more than onehundred and eighty days as credit terms. In the context of the research, it is also noticed that none of the companies have a direct department responsible for sales with credit terms and most of them do not benefit enough from contemporary finance techniques such as hedging, factoring and forfaiting.