Kur'an'da ibret kavramı ve ibret alınacak şeylerin zamansal tasnifi
Concept of the token in the qur'an and classification of the things that must be taken token from according to time
- Tez No: 231158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÖRENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
?Kur'an'da İbret Kavramı ve İbret Alınacak Şeylerin Zamansal Tasnifi? başlığıyla hazırladığımız bu çalışmada genel olarak ibret kavramı ele alınmıştır. Ayrıca ilgili kavramları ve ibret-insan ilişkisini geçmiş-hâl-gelecek zaman boyutuyla bu kapsamda değerlendirilmiştir.Bu çalışma; giriş hariç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ibret kavramına, ayrıca ibretle ilgili kavramlara ve ibret almaya yönlendiren kavramlara değinilmiştir. Bunun yanında da ibret-insan ilişkisinin boyutlarına da yer verilmiştir.İkinci bölümde ise; Kur'an'da geçmiş-hâl-gelecek zaman boyutuyla geçen ibret manzaraları anlatılmıştır. Sonuç bölümünde de kısa bir değerlendirme yapılmıştır.Bu çalışmada; Allah'ın hem sözlü hem de sözsüz ayetlerinin olduğuna, Allah'ın bunlardan ibret almamızı istediğine, Kur'an'ın bu ayetlerden ibret alanları övdüğüne, almayanları ise kınadığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study I have prepared under the heading of Concept of the Token in the Qur?an and Classification Of The Things That Must Be Taken Token From According To Time deals generally with the situations of the token mentioned in the Qur?an, concept of token, the related concepts, and token- humanbeing relationship within the dimension of past time-present time- future time.In this regard, except introduction my study consists of two parts. In the first part of the study I have dealt with the concept of token, related concepts, and the concepts which direct us to take token. I have also mentioned the dimension of token-humanbeing.In the second part, I have dealt with the situations of warnind which existed in the Qur?an within the dimension of past time- present time- future time. In the conclusion part I have made a short evaluation.In this study of mine I have generally emphasized this: Allah has both verbal and speechless verses of the Qur?an. Allah wants us to take token from them. In those verses of the Qur?an, people who can take token properly are praised, and who turn away are condemned.