Gravür baskı tekniği konulu interaktif eğitim yazılımı hazırlanması
Preparation of the interactive education software on gravure printing technique
- Tez No: 231174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Teknik Eğitim, Education and Training, Fine Arts, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada; grafik ve resim eğitimi içerisinde önemli bir yeri olan ?gravür baskı tekniği? konusunun öğretimi için etkili bir materyal geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla teknolojinin sunduğu olanaklar doğrultusunda öğretme-öğrenme sürecinde etkili olduğu bilinen pek çok hareketli ve durağan görsel malzemenin kullanıldığı, bireysel eğitimin ön planda olduğu, örnek bir interaktif (etkileşimli) eğitim CD'si hazırlanmıştır. Çağdaş eğitimde başarıyla uygulanmakta olan interaktif eğitimin önemi, gravür baskı tekniği konulu interaktif eğitim yazılımının hangi aşamalardan geçerek nasıl hazırlanması gerektiği ve örnek bir interaktif CD bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.Gravür Baskı Tekniği konulu interaktif eğitim yazılımı hazırlanmasında öncelikle 2 grafik öğretmeni, 1 eğitimde program geliştirme uzmanı, 2 eğitim teknolojisi uzmanı, 2 bilgisayar uzmanından oluşan bir uzman grup oluşturulmuştur. Çalışmanın her aşamasında uzman grubun yardımı alınmıştır. Gravür Baskı Tekniği konulu interaktif eğitim yazılımı ile ilgili hedef ve hedef davranışlar belirlenmiştir. Belirlenen hedef ve davranışları kazandırmaya yönelik içerik listesi hazırlanmıştır. Belli ölçütlere göre giriş etkinlikleri, ana sayfa, programı kullanma yönergesi, bilgi aktarımı ve değerlendirme sorularını içeren CD hazırlanmıştır.İnteraktif CD'nin değerlendirilmesi amacı ile uzman grubun denetiminde ölçek hazırlanmıştır. Hazırlanan ölçeği içeren bir anket formu yapılmış ve random yolu ile belirlenen 10 grafik tasarımı alan uzmanına, 10 grafik öğretmenine ve meslek lisesi grafik bölümünden 10 öğrenciye uygulanmıştır. Eğitim yazılımı, araştırmaya katılan uzman, öğretmen ve öğrencilere izlettirilmiş, belli aralıklarla CD durdurularak izlenen bölümle ilgili değerlendirme sorularını cevaplamaları istenmiştir.Araştırmanın son bölümünde ulaşılan sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır. Anket sonucunda elde edilen verilere göre öğretmen ve öğrencilerin tamamına yakın bir bölümü ?çok iyi? seçeneğini, uzmanların ise büyük bir bölümü ?çok iyi? küçük bir bölümü de ?iyi? ya da ?orta? seçeneklerini işaretlemişlerdir. Gravür baskı tekniği konulu interaktif eğitim yazılımının hazırlık aşaması (hedeflerin ve içeriğin belirlenmesi, ekran tasarımı, ana sayfa düzeni), giriş etkinlikleri (hedeflerin sunulması, güdüleme etkinliklerinin ve programı kullanma yönergesinin düzenlenmesi), içeriğin oluşturulması bölümlerinde anket sonuçları ve jüri üyelerinin ortak görüşleri doğrultusunda düzeltmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to develop an effective material for teaching the subject of ?gravure printing technique? which has an important place in graphics and painting education. For this purpose, in line with the possibilities provided by technology, a sample interactive education CD has been prepared where many mobile and fixed materials known as affective in the process of teaching&learning are used and where individual learning has priority. The basic goal of this study consists of the importance of the interactive education which is successfully used in modern education, the stages for preparation of the interactive education software on gravure printing technique and a sample interactive CD.In preparation of the interactive education software on Gravure Printing Technique, first a group of 2 graphics teachers, 1 program development expert in education, 2 education technology expert and 2 computer experts. Assistance of the expert group has been received in all stages of the study. The concerned goals and target behaviour have been determined by the interactive education software on Gravure Printing Technique. A content list has been prepared to give the determined goals and behaviour. A CD has been prepared including introduction activities according to certain criteria, home page, program usage directive, information transfer and evaluation questions.Scale has been prepared under the supervision of the expert group in order to evaluate the interactive CD. A survey form has been created including the prepared scale and applied to 10 graphic design experts, 10 graphic teachers and 10 students of graphics department of vocational high school. The education software has been viewed by the participating experts, teachers and students; the CD has been paused at certain intervals and the participants have been asked to answer the evaluation questions on the section viewed.Conclusions and suggestions are included in the last section of the study. According to the data obtained as a result of the survey, almost all of the teachers and students marked the ?very good? option; most of the experts marked the ?very good? option and a small part marked ?good? or ?medium? options. Corrections have been made according to the survey results and the common views of the jury members in the sections of the preparation stage of the interactive education software on Gravure Printing Technique (determining the goals and content, display design, main page layout), introduction activities (presenting the goals, arranging the motivation activities and program usage directive) and content creating.