Toplam kalite yönetiminin motivasyona etkisi ve eğitim kurumlarında bir uygulama
The effect of total quality management on motivation and a practice at educational institutions
- Tez No: 231224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim kurumlarında uygulanan toplam kalite yönetiminin öğretmenlerin motivasyonuna etkisinin ortaya konulmasıdır.Öğretmenlerin motivasyonuna ödüllendirme, karar alma süreçlerine katılma, kurumun yenilikçi girişimlerde bulunması ve teşviklerin etkisi vardır. Öğretmenlerin motivasyonunu etkileyen bu uygulamalar sayesinde öğretmenler, kendilerini kurumun bir parçası olarak görür ve kendilerine değer verildiğini hissederler. Bu düşünce yapısı da öğretmenlerin motivasyonunun artmasını sağlar.Hipotezi test etmek amacıyla Konya il merkezinde faaliyet gösteren eğitim kurumları üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerimizden veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırma 1 kamu ve 2 özel okul olmak üzere toplam 100 öğretmenin anketleri değerlendirmeye alınarak gerçekleştirilmiştir. Anketlerin değerlendirilmesinde frekans, t testi, çoklu regresyon, one-way anova ve korelâsyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to display the effect of total quality management applied in educational institutions on teachers? motivations.Being rewarded, attending decision making processes, institutions participating in progressive projects and incentives have effects on teachers? motivation. Through these applications effecting teachers? motivations, they see themselves as a part of the institution and they feel that they are important. And this consideration increases teachers? motivation.With the aim of testing this hypothesis, a research has performed on educational institutions in provincial centre of Konya. Data from teachers working in educational institutions is gathered by a survey. Research is done by evaluation of 100 teachers? answers working in 1 public and 2 private schools. In the evaluation of the survey; frequency, t-test, multiple regression, one-way anova and correlation analysis were used.