Kütahya Altıntaş yöresi ağzı (inceleme, metinler, sözlük)
The work named the phonetics of Altıntaş (studies on phonetics, consersations, dictionary)
- Tez No: 231223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kütahya Altıntaş Yöresi Ağzı adlı inceleme, Altıntaş ve köylerinin ağız özelliklerini, diğer Anadolu ağızlarıyla hem söyleyiş hem de yazılış açısından farklılıklarını ele alan bir çalışmadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Kütahya Altıntaş yöresinin fiziki, tarihi, coğrafi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, Altıntaş'a bağlı 23 köyden toplanan metinler ses bilgisi açısından incelenmiş, metinlerin ses özellikleri detaylı olarak açıklanmıştır.İkinci bölümde, Altıntaş yöresine bağlı köyler şekil bilgisi açısından detaylı olarak incelenmiş, kelimelerin yapı özellikleri ve sözcük türleri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Üçüncü bölüm, Altıntaş ve bağlı köylerinden toplanan metinlerden oluşmaktadır. Metinlerde, köylerin gelenek ve göreneklerinden, kültürel değerlerinden, insanların yaşayışlarından kesitler yer almaktadır. Metinler ses ve şekil açısından incelenmiş ayrıca bir toplumun geçmişten geleceğe taşıdığı önemli kültür miraslarını da yansıtmıştır.Bu araştırma da, yöresel ağızlar incelenerek Türk dilinin farklı lehçeleri bünyesinde barındırdığı, ses özellikleri açısından ne kadar önemli bir dil olduğu ortaya konmaya çalışılmış, bilinmeyen zenginliklerini açığa çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study which is named as `Altıntaş, its region and their dialect? is examined the features and the differences of the Altıntaş and its villages? dialects from the other Anatolian dialects in a written and a spoken point of view.This study consist of four parts.In the first part, the information is given, that is about the historical, geographical and cultural background of Altıntaş.In the second part, the texts, which are collected from the 23 villages of Altıntaş, are examined according to the phonetics; and their phonetics features are explained in details.In the third part, villages-dependent on Altıntaş Region- are examined in details according to the morphology, then according to the frame and word types their evaluation has been done/verified.The forth part consist of the texts, which are collected from the Altıntaş and its villages. There are examples from villagers? life style, their traditions, customs and cultural values in the texts. These texts are examined with their phonetics and morphology features. Beside that these texts are reflected the cultural heritages of a society till the past to the future.In this research, it has been tried to expose that Türkish language has different kinds of dialects in itself and what an important language about the phonetics features. Then it has been aimed to present this language?s unknown richness.