Gecekonduda yaşayan kadınların sigara içme davranışlarına etki eden sosyo-ekonomik faktörler
The social and economic factors which effect woman's smoking behaviour in gecekondu areas.
  1. Tez No: 231229
  2. Yazar: SİBEL TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Psychology, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Uluslararası tütün şirketlerinin Türkiye pazarına girmesiyle yaygınlaşan sigara içme davranışı, günümüzde sağlık sorunlarının önlenebilir nedenlerinin başında yer almaktadır. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, tütün şirketleri için hedef konumundadır. Özellikle, barındırdığı genç nüfusuyla Türkiye önemli bir pazardır ve gelecek için umut vaat etmektedir.Tütün şirketlerinin ve reklamlarının hedefi kadınlar olduğundan, geçmiş yıllara oranla, günümüzde kadınlar daha çok sigara içmeye başlamışlardır. Bununla birlikte yaşanılan toplumsal değişimler de kadınların sigara içmelerine olanak vermektedir.Bu çalışmada, kentleşme ile birlikte yaşanan toplumsal değişimin, gecekondularda yaşayan kadınların, sigara içme davranışları üzerinde nasıl bir etki yarattığı incelenmektedir. Gecekondu ve kent bağlamında, kadınların sigara içme davranışını nasıl anlamlandırdıklarına bakılmaktadır. Gecekondudaki yaşam tarzı kırsal alandaki yaşam tarzından farklılıklar içerdiği için; bu farklılıklar uyum sağlama problemini de yaratmıştır. Kent ortamında ilişkilerin formelleşmesi, kadınların daha rahat hareket etmelerine olanak vermektedir. Kent yaşamında sosyal baskı ve kontrol azalmıştır. Bununla birlikte, kırsal yaşam kalıpları kısmen de olsa devam etmektedir. Böyle bir ortamda, sigara içme davranışı da yeni anlamlar kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The smoking behaviour that has become common together with international tobacco firms went in Turkey, is one of the major cause of the health problems that can be prevented in today?s world. Turkey who is a developing country, is the target of tobacco firms. Specially, Turkey is an important market with its young population and it is a promising country for the future.Compared to the previous years, the fact that women have started more smoking because they have become the real target of the tobacco firms and advertisements. Furthermore, current social changes give possibility to women to smoking.In this study, how the social changes which live together with urbanization effects the smoking behaviour of the women who live in ?gecekondu? is studied. Between ?gecekondu? and urban context, how these women give meaning to the smoking behaviour is observed. Moreover, the life style in ?gecekondu? is different from the urban life style. These differences create an adaptation problem for the women especially for the ones living in ?gecekondu?. The formel relationship among people in urban life, enables the women to feel comfort. In urban life, social pressure and control over people have decreased. Unfortunately, the forms of the rural life are stil partially dominant. In this environment, the smoking behaviour takes new meanings.