Kütahya-Allıören köyü folklor örnekleri
Kutahya-Allıoren village folkloric examples
- Tez No: 231230
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kütahya-Allıören Köyü Folklor Örnekleri adlı bu çalışma, Kütahya'nın Dumlupınar İlçesi'ne bağlı Allıören Köyü'ndeki anonim halk ürünleri, gelenek ve görenekleri ile genel manada kültürel dokusunu konu almaktadır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma yöresinin tarihi, coğrafi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde anonim ürünlerden örnekler yer almaktadır. Manzum ürünlerden mani, türkü, duvaz, nefes, ninni, ağıt, bilmece, tekerleme; mensur ürünlerden masal, efsane, menkıbe, fıkra ele alınmış olup kalıplaşmış sözlerden atasözü, deyim, alkış, kargış ve yeminler yer almaktadır.Üçüncü bölümde Hayatın Geçiş Dönemleri başlığı altında doğum, sünnet, askerlik, evlenme ve ölümle ilgili inanç ve gelenekler bulunmaktadır.Dördüncü bölümde yöre halkının, çocuklar ve yetişkinler üzerinde uyguladıkları sağaltma pratiklerinden örnekler verilmiştir.Beşinci bölümde gündelik hayata dair inanışlar, altıncı bölümde ise dini hayata dair inanç ve gelenekler yer almaktadır.Gelenek ve görenekler bir toplumun geçmişten geleceğe taşıdığı önemli kültür miraslarıdır. Bu çalışmada, halkın düşünce ve duygularına tercüman olan bu ürünler derlenmeye çalışılmış ve böylelikle bu ürünlerin kalıcı olmasını sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The work named Kutahya-Allioren Village Folkloric Examples covers the topics of anonymous folk products, traditions and customs, together with culturel texture in common meaning, related to the Allioren Village, Dumlupınar Territory, Kutahya.This work is composed of six section. The first section; In this section, the general information has been given about history, geography and cultural properties of researched region.The second section covers the examples of anonymous products. It includes the Poetical Producs such a tradiotional quatrain form, Turkish folk song, religious poem, religious poemic song by dervishes, dirge, lullaby, riddle, world puzzle, playful formula found in folk narratives and prose products such as folk tale, legend, prophetic tale, anectode and templated expressions such a common folk satatements, idioms, prayer, curse,imrecation and oath,swear.The third section covers, the beleives and traditions related to the burth, ritual circumcision, military servicing, marriage, death are included under the name Transional Periods of Life.The forth section contains examles of health therapy practices of aplications over children and adults.The fifth section; The believes and traditions over daily life are taken into accoun in this section.The sixth section covers the topics over believes and traditions regarding religious life.In this rearcing work, these above mentioned products are tried to be gethered, by which the sensations and the thoughts of the folk are aimed in order to be ensured permanantly.