A thematic comparison of metaphysical poetry and sufi literature
Metafizik şiir ve tasavvuf edebiyatının tematik karşılaştırılması
  1. Tez No: 231235
  2. Yazar: AYŞEGÜL TEKELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, onyedinci yüzyılda İngiltere'de öncülüğünü John Donne'ın yaptığı Metafizik şiir ile onikinci yüzyılda Anadolu'da ortaya çıkmış ve öncülüğünü Ahmed Yesevi'nin yaptığı Tasavvuf edebiyatı arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konduğu bir araştırmadır.Metafizik şiir için John Donne ve George Herbert'in şiirlerinden seçilen örnekler ve Tasavvuf edebiyatından Ahmed Yesevi ve Yunus Emre'den seçilmiş şiirler temaları açısından genel özellikleri ile açıklanmıştır. Genel olarak üzerinde durulan konular arasında Tanrı sevgisi, Tanrı'ya kavuşma isteği, günahlar, ölüm, varlık birliği (Vahdet-i Vücud) gibi kavramlar açısından değerlendirilen şiirlerin karşılaştırma bölümüyle benzerlikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a research on the 17th century English Metaphysical poetry, which is compared to the Turkish Sufi literature that appeared in Anatolia in the 12th century starting with Ahmed Yesevi.Poems by John Donne and George Herbert representing Metaphysical poetry and Ahmed Yesevi and Yunus Emre in Sufi literature are explained with their general thematic aspects. The love of God, death, and unity of entity (Vahdet-i Vücud) are main topics emphasized in poems, and relation to which the similarities and differences are stated in the comparative part of the thesis.