Kütahya ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of job satisfaction levelof physical education teachers who work in kutahya
  1. Tez No: 231236
  2. Yazar: LATİF MAVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, bedenen ve ruhen sağlıklı bireylerin yetiştirilip topluma kazandırılmasında ve ülke sporunun geliştirilmesinde önemli katkılar sağlayan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri ile cinsiyet, yaş, meslekteki hizmet süresi, görev yeri, gelir düzeyini görme durumu değişkenleri arasındaki doyum ilişkisinin olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılmıştır.Araştırmada eğitim, öğretmen, beden eğitimi öğretmeni ve iş doyumu ile ilgili kaynak taramasından elde edilen bilgilere ve Kütahya İli'nde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerine uygulanan anketten elde edilen bulguların değerlendirilmesine yer verilmiştir.Araştırmada uygulanan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler ikinci bölümde ise likert tipindeki 20 sorudan oluşan Minnesota iş doyumu ölçeği (Minnesota Satisfaction Questionnaire) yer almaktadır.Verilerin düzenlenmesinde ve grafiklerin çizilmesinde MS Excel tablolama paket programı, istatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS 15.00 istatistik paket programı kullanıldı. İstatistiksel yöntem olarak ?? = 0.05 anlamlılık düzeyinde t-testi ve tek yönlü Anova testi uygulandı. Gruplar arasındaki anlamlılığın hangi guruptan kaynaklandığını tespit etmek için ikinci bir test olan Tukey testi uygulandı.Araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri ile yaş grubu ve meslekteki hizmet süresi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptandı. Buna göre, yaş grubu 41-50 olan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri diğer yaş gruplarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinden düşük; meslekteki hizmet süresi 16-20 yıl olan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri diğer meslekteki hizmet süresi gruplarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinden daha düşük bulunmuştur.Buna karşılık beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri ile cinsiyet, görev yeri ve gelir düzeyini görme durumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.Elde edilen bilimsel veriler doğrultusunda araştırma sonuçları ortaya konulmuş ve bu sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine if there is any satiety relationship between the Job satisfaction level of Physical Education Teachers who have important contributions to throwing up physically and psychologically healthy individuals and to having them gained for the society and to improving country sport and sexuality, age, time of employment, place of offical work, level of income or not.In this research, information that has been provided from the scanning of the source of teachers, physical education teachers, Job satisfaction and the evaluation of public survey datas that has been taken on the physical education teachers who work in Kütahya have been replaced.The public survey that has been taken in this research has two parts. In the first part personal information, in the second part Minnesota Satisfaction Question with the type of likert 20 question have taken place.Ms Exel Table Packet Programme was used for organizing datas and drawing graphics; SPSS 15.00 Statistic Packet Programme was used for statistics analysises and organizing tables. As a statistical method t-test with the meaning level of ?? = 0.05 and the test of single sided Anova was applied. To determine the meaningfullness among the groups a second test Tukey was applied.At the end of the research this has been determined: There is a relationship between the level of Job satisfaction of Physical Education Teachers with age and employment time. According to this result the level of Job satisfaction Physical Education Teachers who are 41-50 years old is lower than the other teachers who are in the other group. The level of Job satisfaction Physical Education Teachers who have 16-20 employment time is lower than the other Physical Education Teacher?s Job satisfaction level.In spite of it, there is no statistical meaningful differenceses between the level of Job satisfaction of Physical Education Teachers with sexaulity, place of work and income level.According to the scientific datas that have been reached, research results have been made clear and by the light of then suggestions have been made