Kent içi yaya bölgeleri ve Adana kenti için yaya bölge önerileri
  1. Tez No: 23125
  2. Yazar: LEYLA PAYASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
108 ÖZET Bu araştırmada, büyük kentlerimizde giderek artan yapılaşma, gürültü ve kirlilik, gibi koşullarla içice yaşayan insanlarımıza, kendi yaşam çevrelerinde olumsuz koşulların kaldırıldığı konforlu bir yaya bölgesi sunulmasını amaçlayan bir çalışma yapılmıştır. Aşamalar halinde gerçekleştirilen bu çalışmada yaya bölgelerinin tarihi gelişimi, tanımı, kent yaşamındaki önemi ve çeşitleri incelenerek, yabancı ülkelerde ve ülkemizde yaya bölgeleri uygulamalarına ait örnekler analız edi 1 mistir. İkinci aşamada kentlerde yaya bölgeleri düzenleme ilkeleri, Adana kenti tarihi ve kentsel gelişimi, trafik ve ulaşım durumu araştırılarak ortaya konulmuştur. Daha sonra Adana kenti içinde tarihi kent dokusu içinde y&r alan Çakmak Caddesi ile yeni kent merkezinde 126 no'lu sokak, çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu sokakların yaya bölgesi yönünden uygunluğunu saptamak için sosyo-kül türel yönden ve trafik hacmi açısından araştırmalar yapı Imıştır. Elde edilen sonuçlara göre Çakmak Caddesinin tamamen bir alışveriş ve iş merkezi olduğu ve buradan oldukça yoğun bir transit trafiğin geçtiği, 126 no'lu sokağın ise meskun karakterde olduğu ve buradan geçen trafiğin çok yoğun olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Çakmak Caddesinin taşıt trafiğine tamamen kapatılması ve bir yaya bölgesi olarak düzenlenmesi; 126 no'lu sokağın ise taşıt trafiğine tümüyle kapatılmadan bir takım düzenlemelerle transit trafik için caydırıcı önlemler alınarak yaya bölgesi olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY < î n this research it was aimed at introducing comfortable pedestrian zones to the people of our Metropolitan cities, who live together in negative environmental conditions such as rapid urbanisation, noise, pollution, etc. In this research carried out in stages, the description, historical development, types and importance of pedestrian zones were analyzed and some examples from home and abroad were given. In the second stage, design principles of pedestrian zones were studied and the historical and urban development, traffic circulation and access possibilities of Adana city were researched. And then Çakmak Street, which is located at the historical center, and“126”street, which is located at the new centre of Adana City, were selected as research areas and studied from the points of view of socio-cul turel structure and traffic capacity, in order to determine their availability as pedestrian zones. According to the results, it was determined that Çakmak Street is a shopping and business centre, and has quite intensive through traffic, and that 126 Street is a residental section of the city and is not subject to intensive traffic. In conclusion, it is recommended that Çakmak Street should be absolutely banned for traffic and be planned as a pedestrian zone, while the 126 Street be planned as a pedestrian zone with limited traffic access.