The presentation of changing social values of masculinity and femininity in accordance with the ıllusionary reality of ?American dream? in edward albee's absurdist plays
Albee?nin absürt oyunlarındaki değişen erkeklik ve kadınlık sosyal değerlerinin ?Amerikan rüyası?nın hayali gerçekliği bakımından sunumu
- Tez No: 231244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
?The Presentation of Changing Social Values of Masculinity And Femininity In Accordance With The Illusionary Reality of ?American Dream? In Edward Albee's Absurdist Plays? başlıklı bu tezde Amerikan Absürd oyun yazarı Edward Albee'nin oyunlarında metinsel olarak ifade edilen erkeklik ve kadınlık simgeleri incelenmektedir.Bu çalışmanın başlangıç noktası önemli bir edebi gelenek olan Amerikan kültüründeki erkeklik mitlerini ve Amerikan toplumunda birbirine bağlı olarak değişen kadınlık ve erkeklik değerlerini Absürd tiyatro açısından Edward Albee'nin The Zoo Story ve American Dream oyunlarında ele almaktır.The Concept of Absurd and The Theatre of Absurd başlıklı tezin ilk bölümünde Absurd Ttiyatro ve tarihsel gelişimi, önemli yazarlar açısından ele alınmaya çalışılmıştır. American Absurd Ttiyatro yazarı olark Edward Albee'nin oyunları hakkında bilgilerle onun edebi tarzı hakkında bilgiler içermektedir. The Concept of Masculinity in Edward Albee's Absurdist Drama adlı İkinci bölümünde ise Amerikan toplumundaki erkeklik ve kadınlık rollerinin değişimi Albeenin The Zoo Story ve American Dream oyunlarından bölümlerle, Albee'nin erkeklik ve kadınlık değerlerinin American toplumundaki Amerikan rüyası bakımından değişimi ele alış biçimini açıklamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis, entitled ?The Presentation of Changing Social Values of Masculinity And Femininity In Accordance With The Illusionary Reality of ?American Dream? In Edward Albee?s Absurdist Plays?, is a research on the status of masculinity and femininity in the plays of American Absurdist playwright, Edward Albee.The starting point of the present study is our consideration of the male myth in American culture and its mutually chancing social values of masculinity and femininity in American culture in relation to the Theatre of the Absurd which is expressed primarily in the plays The Zoo Story and The American Dream by Edward Albee.In the first chapter of the of our study, entitled The Concept of Absurd and The Theatre of Absurd we have attempted to discuss the Theatre of The Absurd and its historical lineage in accordance with the main European representatives. Albee?s biography and dramaturgy, along with his major works, are also presented in the first chapter. Our second chapter, entitled The Concept of Masculinity in Edward Albee?s Absurdist Drama presents the changing social values of masculinity and femininity in the American society by taking and illustrating parts from The Zoo Story and American Dream as revealing Albee?s concerns about the American society, the ways in which he deals with concepts of masculinity and femininity in relation to American dream as an important aspect of his works.