İşitme engelli güreşçilerle sağlıklı güreşçilerin dinamik dengelerinin karşılaştırılması
The comparison of the dynamic balance between audially handicaped wrestlers' and normally wrestlers'
  1. Tez No: 231262
  2. Yazar: ERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı işitme engelli güreşçilerle sağlıklı güreşçilerin dinamik dengelerini karşılaştırmaktır.Araştırma grubu sağlıklı güreşçilerden (n=19), işitme engelli güreşçilerden (n= 20) ve sedanter işitme engellilerden (n=20) olmak üzere toplam 59 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Sedanter işitme engelliler bu araştırmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. İşitme engelli güreşçi grubunun yaş ortalaması ±25,75, sağlıklı güreşçi grubunun yaş ortalaması ±26,05 ve sedanter işitme engelli grubunun yaş ortalaması ise ±27,55 olarak tespit edilmiştir. Denekler herhangi bir fiziksel problemi olmayan bireylerden seçildi. Ölçümler MD SP 300 dinamik denge platformu ile yapıldı.Ölçümlerde elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15 istatistiksel paket programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the audially handicapped wrestlers? dynamic balance with healthy wrestlers? dynamic balance.The research group, was consisted of 59 voluntary participants, composed of healthy wrestlers (n=19), audially handicapped wrestlers (n= 20) and audially handicapped sedantars (n=20). Audially handicapped sedantars were set as the control group of the research. The mean age of the audially handicapped wrestlers was ±25.75 healthy wrestlers? mean age was ±26.05 and audially handicapped sedantars? mean age was ±27.55. The subjects were selected from individuals who did not have any other physical handicap.The measurements of this research were conducted via MD SP 300 dynamic balance platform.In the statistical analysis of data SPSS 15 was used. ANOVA was used in the analysis.The results of the study revealed that healthy wrestlers dynamic balance values were significantly higher than audially handicapped sedantars and the dynamic balance values of healthy wrestlers were significantly higher than audially handicapped wrestlers. Also, dynamic balance values of audially handicapped wrestlers were significantly higher than audially handicapped sedantars.Finally, as a result of this study it was concluded that wrestling can positively affect the audially handicapped individuals? dynamic balance.