Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü taşra teşkilatının toplam kalite yönetimi bakımından incelenmesi
An examination of the province organizations of the General Directorate of Youth and Sports in terms of total quality managament
- Tez No: 231263
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada GSGM Teşkilatına Toplam Kalite Yönetimi uygulanabilirliği belirlemek amacıyla taşra teşkilatı personelinin Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesiyle yönetilmesine yönelik durumları araştırılmıştır.Çalışmanın evrenini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatında görev yapan İl Müdürleri, Şube Müdürleri, Sportif Eğitim uzmanları ve Spor Uzmanları oluşturmaktadır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Taşra teşkilatında görev yapan personele anket yöntemi uygulanmıştır. Bu anketle, GSGM Taşra Teşkilatında İl Müdürü, Şube Müdürü, Sportif Eğitim Uzmanı ve Spor Uzmanı olarak görev yapan personele Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesiyle yönetilmesine hazırbulunuşluk düzeyinin belirlenmesi amacıyla anket düzenlenmiştir. Bu amaçla düzenlenen anket 2008 yılında 81 ilde bu özelliklere sahip kişilere gönderildi. Posta yoluyla toplam 325 adet gönderilen anket formundan dönüt alınan 234 adeti değerlendirmeye alındı.Anket iki bölüm halinde düzenlenmiş olup; ilk bölümde kişisel özellikleri belirlemeye yönelik maddelere yer verilmiştir. İkinci bölümü ise; likert tipi 5 li ölçek kullanılmıştır. Anketin ikinci bölümünde Saylor (1992) tarafından geliştirilen Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesiyle yönetilmesine yönelik ölçek kullanıldı. Saylor (1992) ölçeği dokuz alt boyutta toplam 60 maddeden oluşmaktadır. Anketörler 5li likert tipi ayırma ölçeğinde sorulara; kendilerine göre doğru buldukları hiçbir zaman (1 puan), nadiren (2 puan), ara sıra (3 puan), genellikle (4 puan) ve her zaman (5 puan) şıklarından birini işaretlemek suretiyle cevaplandırdılar. Ankette yer alan alt ölçek başlıkları şöyledir; Liderlik, Vizyon, Bağlılık, Sürekli Gelişme, Eğitim Öğretim, Sahiplik, Ödül ve Tanınma, Basari Özlemi ve Müşteri Odaklanması.Test sonuçları; Toplam Kalite Yönetimi felsefesiyle yönetilmesine yönelik olarak; Liderlik (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study is aimed at questioning the philosophy of Total Quality Management on people who work inthe provincial cities at GSGM.The extent of study consist of sports experts, educational sports experts, department managers and who work in GSGM. The questionaire is applied the stuff who work in GSGM. This questionaire was sent to 81 cities in who in Turkey in 2008. 325 questionaires were sent to those places only 234 questionaires ever though might be assesed by mailing.The questionaires has two chapters; the first chapter consist the items which were prepored to find out personel characteristics. The second chapteris basde on 5 Likert scale. In the second chapter of questionaire a scale which is based on using the philosophy of TQM by Saylor in 1992, is used. Saylor (1992) questionaire consists of 60 items with 9 sub-dimensions. The items were graded by 5 Likert scale. The interviewers are to be answered the questions by choosing the best anserwers like never (1 point) seldom (2 points) sometimes (3 points) usually (4 points) and always (5 points). The number of the items and the sub ?title of the questionaire are below; Leadership, vision, loyalty, improving lifelong, education, ownership, Reward and Recognition, Yearning for success, Focus on customers.The test results which are implemented to find out the philosophy of using TQM are below; Leadership, vision, loyalty, improving lifelong, education, ownership, Reward and Recognition, Yearning for success, Focus on customers there are huge personel differences about the idea of using (TQM) between sports experts, educational sports experts, depermant managers and managers. There is no significant difference on the idea of Focus on customers.