Bireysel emeklilik şirketlerinde fon kaynak kullanım analizi
Analysis of individual pension system sources and uses
  1. Tez No: 231264
  2. Yazar: ZAFER KARAUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünyada gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin ortak sorunlarında olan sosyal güvenlik sorunu özellikle 1980'lerde ön plana çıkmaya başlamış ve ülkeler çeşitli politikalar benimseyerek gerekirse de mevcut politikalarını değiştirerek sosyal güvenlik sistemindeki aksaklıkları giderme ve bu sitemi yeniden yapılandırma yolunda ciddi gelişmeler kaydetmişlerdir. Ülkemizde de, aynı sorunlarla karşılaşılmış ve bu aksaklıkları giderecek 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uygulamaya konulmuştur. Kanun ile hem mevcut sosyal güvenlik sistemin aksaklıklarının giderilmesi için ihtiyaç duyulan reformun önemli bir adımı atılmış, hem de sermaye piyasasındaki kurumsal yatırımcı etkisinin artırılması için önemli bir aşamaya gelinmiştir.Sistem ile amaçlanan bireylerin emeklilik döneminde ek bir gelir sağlanarak refah düzeylerinin artırılması için bugünden yapacağı belirli ve düzenli katkılarının emeklilik fonlarında değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır. Bu sistemin düzenleyici ve uygulayıcı taraflarınca önem verilmesi gereken nokta, ülke ekonomisinin ve piyasaların gelişmesi veya devlet hazinesine kaynak yaratılmasının ötesinde, bu sisteme sadece emeklilik dönemlerinde tatmin edici bir gelir elde edebilmek amacıyla girmiş olan katılımcıların birikimlerinin bu amaç doğrultusunda yatırıma yönlendirilmesinin sağlanmasıdır. İlk etapta sistemin bu görevi yerine getirilmeli daha sonra ise sistemden orta ve uzun vadede beklenen diğer makroekonomik gelişmeleri görmek ve değerlendirmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Social security problem which is the common problem of the both developed and under developed countries, come into prominence especially in 1980?s and countries both adopt and changed their politics in eliminating troubles in social security system and reconstruction. In Turkey, it has been faced same problems and İndividual pension saving and investment system law no.4632 regulation has been put in to action to eliminate this troubles. Along with the regulation both took an important step in needed reform in eliminating troubles in current social security system and came to new phase in increasing the effect of corporate investors in share markets.System, is founded on augmenting the defined and regular contribution made by participants in pension funs to provide fringe benefit to comfort individuals for retirement period. In this system, the point must be given importance by both regulating and implementing sıdes-beyond improving government economy and markets and creating source for government treasury-canalizing the accumulations of the participants who joint this system just to get satisfactory fringe benefit in retirement period, to investment. At first stage this function of system must be fullfilled, later macroeconomic developments anticipated from the system in medium and long period must be observed and evaluated.