Hayat sigorta şirketlerinde fon yönetimi, yatırım araçları, vergi uygulamaları ve Türk sigorta sektörü üzerinde bir uygulama örneği
Fund management, investment instruments and tax applications in life insurance companies: A model from Turkish life insurance sector; Bayındır Hayat Sigorta A.S
  1. Tez No: 135351
  2. Yazar: HÜSEYİN UFUK MAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
oz Hayat sigorta şirketleri, küçük tasarruf sahiplerinin sınırlı birikimlerini bir araya getirerek, verimliliği yüksek yatırımlara yöneltmekte ve tüm dünyada sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sermaye piyasalarında kurumsal düzeyde elde edilen gelirler, genellikle küçük tasarruf sahiplerinin bireysel çabalarıyla birikimlerine kazandırabileceklerinin çok üzerinde olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bunun bilincinde olan bireysel tasarruf sahipleri, tasarruflarını sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarına yönlendirerek bu iki kurumsal yapıyı tüm fınansal varlıkların yüzde altmışını elinde bulunduran güçlü yatırımcılar haline getirmiştir. Ülkemizde sigorta sektörünün gelişimi ile sektörde yaratılan fonlar, ekonominin finansmanı için kaynak yaratacaktır. Bu çalışmanın amacı; hayat sigorta şirketlerinin, fon oluşumunu, varlıklarını tahsis ettiği yatırım araçlarını ve vergisel avantajlarını kurumsal fon yönetimi perspektifinden hareketle ortaya koymaktır. Bununla beraber, sigortalıya en yüksek kar payını verebilmek için temel ilkeleri belirlemek ve bütün bunları Türk sigorta sektöründen bir örnekle açıklamaktır. Çalışmada tanımlama ve karşılaştırma yöntemlerinden yararlanılmış ayrıca kullanılan terimler açıklanmaya çalışılmıştır. Türk sigorta sektörü ile ilgili karşılaştırmalar ortalama beş yıllık dönemi kapsarken, konunun özelliğine göre farklılıkları ortaya koymak adına ikili karşılaştırma yöntemine de yer verilmiştir. Bu incelemeler ile elde edilen bilgiler; hayat sigorta şirketinin varlığını devam ettirebilmesi için yatırım yapacağı araçları ve portföyü özenle belirlemesi gerektiğini, ayrıca artan rekabet ortamında teknik karlılığın yanında mali karlılığı ön planda tutması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Life insurance companies have an important role in the improvement of capital markets all over the world by gathering the individuals' limited savings and orienting to high productive investments. Generally, at the capital markets, revenues of corporal investments yield much more higher than revenues obtained by individual efforts. In the developed countries, being aware of this benefit, private saving owners orient their savings to insurance companies and pension funds and transform these two corporal institutions to powerful investors which currently manage 60 % of the total financial assets. By the development of the insurance sector in our country, the generated funds will create a source that will finance the economic development. The aim of this study is to explain life insurance companies' fund generation, investment vehicles on asset allotment and tax advantages from the perspective of corporate fund administration. However, we also aim to determine the basic principles to provide the highest profit share and support with a case study from the Turkish Insurance Sector. In the study, definition and comparison methods are used and the terminology is explained. Comparisons related with the Turkish Insurance Sector cover a period of five years, while at the same time bilateral comparisons are used to express distinctive points according to the characteristics of the subject. The outcome of the study showed us that investment vehicles and the investment portfolio of the life insurance company must be choosen very carefully and in the first instance it is necessary to have the financial profit as well as the technical profit. IV