Kadınlarda girişimcilik eğilimleri ve Dumlupınar Üniversitesi bayan lisansüstü öğrencilerinde bir uygulama
Entrepreneurship tendency of women and an application on women master students of the Dumlupınar University
- Tez No: 231291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kadınların işgücüne katılımları, sürdürülebilir kalkınmanın bir unsuru olarak görülmektedir. Dünyada yaşanan değişimlerle birlikte, kadın girişimciliği geleneksel iş alanlarının dışına çıkmış, yarı geleneksel veya geleneksel olmayan sektörlerde de varlığını hissettirmeye başlamıştır. Buna karşın, kadınların tercih ettikleri meslekler arasında, yöneticilik düşük bir oranda yer almaktadır.Erkeklerin ve kadınların girişimcilik potansiyeline, risk ve sorumluluk alabilme, bağımsız olma arzusu, çevresindeki kişiler ve olaylar üzerinde kontrol hissi, yeniliklere açık olma gibi belirli girişimcilik hisleri etki etmektedir.Kadın girişimcilerin eğitim seviyelerine bakıldığında, lisans ve lisans üstü düzeyde eğitim almış kadınların düşük bir orana sahip olduğu görülmektedir.Bu araştırmanın amacı, girişimcilik hislerinin, yüksek lisans eğitimi almış ve halen almakta olan kadınların girişimcilik potansiyellerine olan etkisinin incelenmesidir.Bu araştırmada, Dumlupınar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans öğrencisi veya mezunu 100 bayan üzerinde bir anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler, SPSS 12.0 programı dahilindeki çeşitli analiz yöntemleri uygulanarak irdelenmiştir. Analiz sonuçları, anket uygulanan kadınların girişimcilik hislerinin, girişimcilik potansiyellerini doğrudan etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, kadınların girişimcilik hisleri ve girişimcilik potansiyellerine, gelir düzeylerinin, aldıkları lisans eğitiminin ve çalıştıkları sektörün etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Involvement of women in labor force is considered to be a key element of sustainable development. As a result of the economic policy changes worldwide, women entrepreneurship has been spread out of the traditional fields and started to breathe its existence in the semi-traditional and non-traditional sectors. Nevertheless, management positions are in a small proportion among the career choices preferred by women.Entrepreneurship potential of men and women are influenced by the following enterprising senses: the ability of taking risk and responsibility, the desire of controling the people and the evenings happening around, and being open to new developments.When the education levels of the women entrepreneurs are analyzed, it is seen that a very small proportion of the women entrepreneurs have a college degree or a master?s degree.This study aims to investigate the effect of the enterprising senses influencing the entrepreneurship potential of the women with a master?s degree or prusuing a master?s degree.In this study, a survey is conducted to 100 women, who obtained their master?s degree or prusuing their master?s degree at the Graduate School of Social Sciences and Graduate School of Natural and Applied Sciences of Dumlupinar University. The data gathered through the survey is analyzed via the SPSS 12.0 software. It is observed that the women entrepreneurship potential is strongly affected by the enterprising senses. In addition, women entrepreneurship potential and the enterprising sense of a women are found to be influenced by the woman?s level of income, the department from which the undergraduate degree has been obtained, and the sector the woman works.