Avrupa Birliği'nin güvenlik politikaları bağlamında Türk dış politikası
Foreign policy of turkey in the context of security policies of European Union
- Tez No: 231297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana varlığını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu güvenlik, bir değer olarak ele alındığında dış tehditlere karşı tehlikede olmama durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu kavram tarihsel süreçte farklılaşmalar göstermekle birlikte, Soğuk Savaş döneminde tehdidin nereden gelebileceğinin tahmin edilebildiği zamanlarda güvenlik bu duruma göre inşa edilirken, Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte başlayan Yeni Dünya Düzeni'nde tehditlerin belirsizleşmesi ile güvenlik kavramı da değişim göstermiştir. Güvenlik aynı zamanda dış politika ile ilişki içerisindedir ve onun amaçlarından biridir. Dış politika, güvenliğin unsurları için bir çatı olmaktadır. Avrupa için ise Orta Çağ'dan beri kendini gösteren güvenlik kavramı, Soğuk Savaş döneminde NATO çatısı altında sürdürülmüş, Yeni Düzen'de ise Avrupa, kendi güvenliğini sağlama yönünde adımlar atmıştır. NATO, kurulduğu yıldan Yeni Düzen'e değin, Sovyetler'in yayılmacı politikasını önlemeyi hedeflemiştir. Yeni Düzen'de ise kendine uluslararası anlamda yeni bir stratejik misyon belirlemiştir. Türkiye de bu stratejilerin her zaman bir parçası olmayı amaçlamıştır.Avrupa Birliği ise güvenlik politikalarını Yeni Dünya Düzeni ile birlikte ortaya koyduğu Güvenlik Strateji'sindeki üç hedef üzerine oturtmuştur. Bunlar; tehditlerin belirlenmesi ve ortaya konması, etkin çok taraflılığa dayanan uluslararası düzenin sağlanması ve komşu ülkelerde güvenliğin inşa edilmesi olmuştur. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı / Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği / Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Ortak Dış ve Güvenlik Politikası AB'nin güvenlik politikasının temellerini oluşturmaktadır.Bu düzen içerisinde Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik konumunun yanı sıra, tarihten bir miras olarak taşıdığı tehditler karşısında kendi güvenliğini ve dış politikasını her zaman Batı ile eşgüdümlü bir şekilde sağlamayı amaçlamıştır. 1952 yılında NATO üyeliği ve günümüzde de AB'ye üye olma hedefi bu durumun başlı başlına iki somut göstergesidir. Türkiye günümüzde AGSP'nin karar alma sürecinde bulunmayı hedeflemektedir. Ancak, Türkiye'nin AB üyesi olmaması bu hedefin önündeki en büyük engeldir.
Özet (Çeviri)
Security that people need for continue their existence from subsistence is situation which is lack of dangerous towards foreign threat as a value approach. This concept differentiated in historical continuum. In Cold War period that when threat is able to estimated, security built with respect to this situation. In a New World Order that started with end of the Cold War, security concept changed with uncertain threats. Security also has a relationship with foreign policy and aim for it. Foreign policy is a framework for element of security. Security for Europe which showed yourself from Middle Age was continued below NATO. In a New World Order, Europe took a step to provide its security. NATO aimed at hindrance imperialist policy of Soviet Union from its establish to New Order. In a New Order, it determined a new strategic mission as a international mean. Turkey always aimed to be part of these strategies, too.European Union set its security policy on three strategic target of Security Strategy that produce with New World Order. These are; adressing the threats, an international order based on effective multilateralism and building security in our neighbourhood. European Security and Co-operation Conference / The Organization for Security and Co-operation in Europe, European Security and Defence Identity / European Security and Defence Policy (ESDP) and Common Foreign and Security Policy are base for EU?s security policyTurkey in this order, always aimed to provide its security and foreign policy coordination with West towards therats which carried from history as a heritage alongside its geopolitics and geostrategic position. Membership of NATO at 1952 and target for membership in EU in today are two tangible indicators for this situation. Turkey aims at exist in decision making process of ESDP in today. Barely, Turkey is not a membership of EU, and this situation is an obstacle for this aim.