Meslek liselerindeki öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler
Factors effecting the success of the students in vocational schools
- Tez No: 231308
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında; Meslek liselerine devam eden öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Öğrencilerin kişisel nitelikleriyle okul başarısına etki ettiği düşünülen durumlar karşılaştırılmış ve aralarında bir ilişki olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Öğrenci başarısına etki ettiği düşünülen durumlar okulun etkisi,ailenin etkisi,öğretmenin etkisi,arkadaşlık ilişkileri ve kişisel özelliklerin etkisi şeklinde dört ana başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ergenlikle ilgili gelişim görevleri,eğitimde okulun yeri,eilenin çocuk ruh sağlığına aynı zamanda okul başarısına etkisi,öğretmenin çocuğun başarısına etkileri ve kişisel özellikler,arkadaşlık ilişkileri ergenlik psikolojisi dikkate alınarak açıklanmıştır. İkinci bölümde ise anket uygulaması,analizler ve sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study,research on success of the vocational school students is done. A comparison is done on students several qualificationsand the situations that are supposed to have effect on the school success.It is searched if there is any relation between them. The situations that are supposed to effect a student?s success are searched under four headings like:school,family,teacher,friend relations and personel relations. In the first part,maturing duties in adolescense,place of school in education,effect of family on child?s success and personal factors , family relations are explained taking into consideration the adolescence psychology.In the second part,survey,analysis and results can befound.