Menkul kıymet yatırım fonlarından oluşan optimal portföy seçimi ve riske maruz değer yöntemiyle portföy riskinin belirlenmesi
Optimum portfolio selection in mutual funds and computing portfolio risk by value at risk method
  1. Tez No: 231313
  2. Yazar: TEYMUR NAGHIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son dönemlerde gerek global, gerekse de ülke çapında yaşanılmış finansal krizler, ekonomik düşüşler finansal kurumlarda risk yönetimi konusunun önemini daha da artırmıştır. Bu nedenle de uluslararası alanda karşılaşılabilecek riskin ölçülmesi ve onun olumsuz sonuçlarına karşı önlemlerin alınması konusunda bir çok araştırma yapılmış, risk ölçüm yöntemleri oluşturulmuştur. Günümüzde, özellikle piyasa riskinin hesaplanmasında en yaygın kullanılan yöntemlerden biri de finans dalında 1990'lı yıllardan sonra ortaya konulmuş Riske Maruz Değer yöntemidir. Çalışmanın amacı, optimal portföy oluşturulması, portföy riskinin ölçümünde Riske Maruz Değer yöntemi ve onun hesaplama metotlarını incelemek ve bir uygulama üzerinde daha detaylı şekilde anlatmaktır.Burada, öncelikle, bireysel yatırımcıların yatırımlarında daha çok tercih ettikleri menkul kıymet yatırım fonlarının ortaya çıkışından ve tarihi gelişim sürecinden bahsedilmiş, finansal piyasalarda yapmış oldukları işlemler ve günümüzde taşıdıkları önem hakkında bilgi verilmiştir. Sonra ise risk, risk türleri, beklenen getiri, geleneksel ve modern portföy teorileri ele alınarak, Markowitz'in Ortalama Varyans Modeli ile optimal portföy seçimi süreci anlatılmıştır. Ayrıca Riske Maruz Değer kavramından, onun öneminden, hesaplanabilmesi için gereken parametrelerden ve parametrik ve parametrik olmayan hesaplama yöntemlerinden, özellikle de Varyans-Kovaryans yönteminden bahsedilmiştir. Uygulama kısmında ise, sermaye piyasasında işlem gören menkul kıymet yatırım fonlarını temsil etme gücü yüksek olan B Tipi Likit Fonların 3 yıllık günlük piyasa fiyatlarından yararlanılarak, Markowitz'in Ortalama Varyans Modeli'ne göre etkinlik sınırı çizilmiş, optimal portföyler oluşturulmuş, sonra ise bu portföylerin Varyans-Kovaryans yöntemiyle Riske Maruz Değer'leri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays importance of risk management in fiscal institutions has increased more by world wide and country wide financial crises and recession. Therefore various studies were conducted and risk measurement methods were formed to measure risk met in international area and to make provisions against its unfavorable results. Today one of the most used methods of calculation of market risk is Value at Risk Method which introduced in finance branch after 1990s. The aim of this study is to analyze formation of optimal portfolio and Value at Risk method at portfolio risk measurement and its calculation methods and explain in a more detailed way on an application.Primarily, in this study, occurrence chronology of mutual funds that preferred by individual investors and transactions made by fund managers in financial markets and importance of mutual funds in these days were mentioned. After that risk, risk types, expected return, traditional and modern portfolio theories, Markowitz?s Mean Variance Model and process of portfolio optimization were explained. Besides Value at Risk, its importance, necessary parameters for calculations, parametric and non-parametric calculation methods and especially Variance-Covariance method were explained. In Application part, by using daily market prices of B Type Liquid Funds in a three year period which represents mutual funds of Turkey best, efficient frontier was set and optimal portfolios were formed according to Markowitz?s Mean Variance Model. Then Values at Risk of these portfolios was calculated by Variance-Covariance Method.