Türkiye'deki menkul kıymet yatırım fonlarının yöneticilerinin zamanlama yeteneklerinin ölçülmesi: Yurt içi ve yurt dışı yatırım fonları üzerine bir inceleme
Measuring the timing abilities of mutual funds managers in Türkiye: A study on domestic and foreign mutual funds
  1. Tez No: 934245
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yatırım yapabilmek için yeterli bir gelire ve gelirden harcamalar çıkarıldıktan sonra arta kalan kısım olan tasarrufa ihtiyaç vardır. Tasarrufların yatırımlara yönlendirilmesi ile bireylerin refah seviyelerinin artırılması amaçlanmaktadır. Yatırmalardan beklenen ise düzenli bir gelir ya da sermaye kazancı elde etmektir. Gelişmiş ekonomilerde bireyler ve kurumlar tasarruflarını genellikle finansal piyasalarda değerlendirmektedirler. Gerek bireysel gerek kurumsal yatırımcıların temel amacı en az riskle en çok kazancı sağlamaktır. Özellikle de küçük yatırımcılar en az riski varlıklardan oluşan iyi çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olabilmek için yeterli tasarrufa sahip değillerdir. Arzu edilen yatırım hedeflerine ulaşabilmek için iyi çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmanın yanı sıra portföyün profesyonelce yönetilmesine ihtiyaç vardır. Profesyonel portföy yönetimi için iyi bir finansal eğitim, uzmanlık, yetkinlik, yeterlilik ve beceri gerekmektedir. Bunun yanı sıra fon yöneticilerinin piyasa zamanlama yeteneklerinin gelişmiş olması portföyün başarısında oldukça önemli yer tutmaktadır. Günümüz ekonomilerinde yatırımcılara bu hizmeti sunan Kollektif Yatırım Kuruluşları vardır. Bu finansal kuruluşlar farklı içerikli yatırım fonlarını tasarruf sahiplerine sunarlar. Yatırımcılar katılma paylarına yatırım yaparak büyük bir portföyün ortağı olabilirler. Yatırımcılar iyi çeşitlendirilmiş veya tematik bir yatırım fonunun katılım paylarını satın alarak riski düşürmek ve yüksek kazanç elde etmek isterler. Menkul kıymet yatırım fonunu yöneten kişinin varlık seçimindeki başarısının yanı sıra zamanlama yeteneği de fon performansında oldukça önemli olmaktadır. Fon yöneticisinin fon iç tüzüğüne uyması şartıyla, fonda bulunan finansal varlıkların sayısını artırması veya azaltması, fonda henüz olmayan varlıkları eklemesi veya fonda mevcut olan varlıkları çıkarması gibi yaptığı işlemler zamanlama yeteneğini gösterir. Bu çalışmada, Türkiye'de TEFAS platformunda işlem gören 19 adet menkul kıymet yatırım fonunun 2020 Mart ayından 2024 Aralık dönemine ait haftalık verileri kullanılmıştır. Çok sayıda performans ölçüm yöntemleri kullanılarak yatırım fonlarının performansları ile fon yöneticilerinin zamanlama yetenekleri tespit edilmiş ve başarılarına göre sıralanmıştır. Çalışmada, yurt içi varlıklardan oluşan yatırım fonları ile yurt dışı finansal varlıklardan oluşan yatırım fonlarının performansları ve yöneticilerin zamanlama yetenekleri karşılaştırılmaktadır. Kuadratik regresyon analizi modelinde yalnızca 1 adet, Kukla regresyon analizinde ise 2 adet fonun piyasa zamanlama yeteneğine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İki regresyon analizinde de piyasa zamanlama yeteneğine sahip 1 adet ortak fon bulunmaktadır. Bu fonun yurt içi varlıklardan oluşan yatırım fonu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to make an investment, there is a need for sufficient income and savings, which is the remaining part after expenses are deducted from income. The aim is to increase the welfare levels of individuals by directing savings to investments. The expectation from investments is to obtain a regular income or capital gain. In developed economies, individuals and institutions generally invest their savings in financial markets. The main goal of both individual and institutional investors is to obtain the maximum profit with the minimum risk. Especially small investors do not have enough savings to have a well-diversified portfolio consisting of the least risky assets. In order to achieve the desired investment goals, in addition to having a well-diversified portfolio, the portfolio needs to be managed professionally. Good financial education, expertise, competence, qualification and skills are required for professional portfolio management. In addition, the developed market timing skills of fund managers play a very important role in the success of the portfolio. In today's economies, there are Collective Investment Institutions that provide this service to investors. These financial institutions offer mutual funds with different content to savers. Investors can become partners of a large portfolio by investing in participation shares. Investors want to reduce risk and achieve high returns by purchasing participation shares of a well-diversified or thematic mutual funds. In addition to the success of the person managing the mutual fund in asset selection, timing ability is also very important in fund performance. The fund manager's actions, such as increasing or decreasing the number of financial assets in the fund, adding assets that are not yet in the fund, or removing assets from the fund, provided that he complies with the fund's internal regulations, indicate his timing ability. In this study, weekly data from March 2020 to December 2024 of 19 mutual funds traded on the TEFAS platform in Turkey were used. Using numerous performance measurement methods, the performances of mutual funds and the timing abilities of fund managers were determined and ranked according to their success. In the study, the performances of mutual funds consisting of domestic assets and mutual funds consisting of foreign financial assets and the timing abilities of managers are compared. It was concluded that only one mutual fund in the quadratic regression analysis model and two mutual funds in the dummy regression analysis had market timing ability. In both regression analyses, there is one mutual fund with market timing ability. It was concluded that this fund is a mutual fund consisting of domestic assets.