Kuruluşlarda sürekli iyileştirmenin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on continual improvment assessment in organizations
- Tez No: 231341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma organizasyonlarda yürütülen sürekli iyileştirmenin çalışmalarının uygulanması, izlenmesi, değerlendirilmesi ve denetimi için kullanılabilecek strateji ve yöntemlerle ilgilidir. Sürekli iyileştirmenin değerlendirilmesi denetimi ve gözden geçirilmesi, şirket içindeki risklerin ve fırsatların raporlanmasıyla yapılacak değişiklerin katma değer sağlayan işler olmasını garanti altına alır. Süreksel iyileştirmenin tetkiki, birçok şirketin arzuladığı devam eden iyileştirmelerin gerçekleştirilmesini sağlar.Birçok yazar sürekli iyileştirme üstüne son 20 yılda birçok şey yazmasına rağmen, hala birçokları sonlanmayan iyileştirme genel kavramını anlayamamışlardır. Halbuki sürekli iyileştirme organizasyona fayda sağlayan devamlı değişiklikler sürecidir.Süreksel iyileştirme tetkiki dört tetkik stratejiden oluşmaktadır. Bunlar süreksel iyileştirmenin sınanması, denetlenmesi, geliştirilmesi için kullanılır.Birincisi; denetçiler, iyileştirmenin (gelişmenin) gerçekleştirildiğini tetkik teknikleri süreci kullanarak kanıtlayabilir. İkincisi; denetçiler, sürecin üzerinde yetersizlikleri, riskleri, ve gelişme fırsatlarını tanımlamayı sağlayacak bir proses tetkiki yürütebilirler. Üçüncüsü; denetçiler, boşluk analizini kullanarak mevcut prosesi TS EN ISO 9004, benchmark çalışmaları gibi mantıklı kriterle karşılaştırıp yönetime bir raporla dönerler. Dördüncüsü; denetçi algılarını kullanarak organizasyonun stratejileri ve politikaları ile süreksel iyileştirmenin başarıyla uygulanıp uygulanmadığını inceler.
Özet (Çeviri)
This study about techniques and management strategies that can be implemented to monitor and promote continual improvement throughtout the organization. Auditing, assessing and reviewing for continual improvment will ensure that changes add value, the organization is competitive and risks are reported. Auditing for continual improvement will bring about the ongoing improvement that many organizations desire.Although much has been written about continual improvement in the last 20 years, many folks stil don?t understand the concept of never-ending improvment. So continual improvment is a process of ongoing changes to benefit an organization.Continual improvment assessments consist of four strategies that can be used to ases, monitor and promete continual improvement on a continuous basis.First auditors can use process auditing techiques to verify that improvement is taking place. Second, they can conduct process audit to identify inefficiencies, risks and opportunities to improve. Third, auditors can conduct a gap analysis to compare the current process aganist other mature criteria, such as TS EN ISO 9004, benchmarked practies or award criteria and report back to managememnt. Fourth, auditors can conduct perception surveys to gauge the success of the organization?s strategies and policies to achieve continual improvment.