Said b. Zeyd'in hayatı, kişiliği ve siyasi konumu
The life, personality and political position of Said b. Zeyd
- Tez No: 231344
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Said b. Zeyd'in hayatı ve siyasi konumu ele alınmıştır. Amacımız, Said b. Zeyd ve onun etkin rol oynadığı tarihi hadiseler hakkında okuyuculara bilgi vermektir. Böylece Said b. Zeyd ve dönemin tarihi olaylarını doğru anlamaktır.Giriş bölümünde öncelikle Hz. Peygamber devrinden önceki dönemle ilgili olarak Mekkede ki toplum hayatıyla ilgili kısa bir bilgi sunulmuştur.Birinci bölümde Said b. Zeyd'in kabilesi ve ailesinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde Said b. Zeyd'in Hz. Peygamber, dört halife ve Muaviye dönemine kadar olan hayatı incelenmiş ve Said'in o dönemin tarihi olaylarındaki rolü tetkik edilmiştir. Onun şahsî, askerî ve siyasî yönlerine vurguda bulunulmuştur.Son bölümde de rivayet ettiği hadisler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Said b. Zeyd?s life and political position has been dealt with in this study.Our aim is to support information to readers about regarding Said b. Zeyd and the historical events in which he played affective/active role. Thus, to understand the historical events of the period and Said b. Zeyd.In this study, Input from the previous period, primarily related to transfer the Prophet in Mecca as a brief information about community life is presented.In the first part of this study, his life and his tribe was examined.In the second part, Said b. Zeyd?s life was examined from the period of the prophet, 4 caliphs to the period of Muaviye, and his role in the historical events of that period were studied. Personal, military and political characteristics of Said b. Zeyd were emphasized.In the last part Mohammed's traditions that he narrated were tried to put forward.