Yönetim sistemlerinin sürdürebilirliğinin sağlanması için kullanılan modeller üzerine bir araştırma
A research on the models, used for providing the sustainability of management systems
- Tez No: 231343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalite kavramının gereklilik olduğu rekabetçi günümüz piyasa koşullarında fark yaratabilmek adına işletmeler özverili bir şekilde, geleneksel yönetim modellerinden sıyrılarak yenilikçi yaklaşımların takipçisi olmayı seçmektedir. Bu farkındalık işletmelere bu zorlu yarışta ayakta kalma gücü vermektedir. Kalite kavramının ve bu kavram ışığında geliştirilen standart ve modellerin sürdürebilmesi işletmelerin bu zorlu süreçte her zaman bir adım önde olmasını sağlamaktadır.Bu çalışmada bir kuruluşta kalite sistemi anlayışının sürdürülebilmesi ve etkin olarak kullanılabilmesi için bir yol haritası oluşturulmuştur. Bu amaçla ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Maddeleri sürdürebilirlik çerçevesinde yeniden yorumlanmış ve farklı noktalarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To make a difference in present day?s competitive market conditions which requires quality conception, business enterprises self-denyingly choose to follow innovative approaches by getting free of traditional management methods. This awareness gives enterprises strength to survive in this hard competition. The sustainability of quality conception and the standards and models developed in the in light of this concept, always make the enterprises be a cut above during this violent process.In this study; a roadmap is constituted for sustaining the quality concept and using it effectively in an enterprise. To do this, ISO 9001:2000 Quality Management System Articles are evaluated within the framework of sustainability and suggestions are made for providing sustainability.