Role of propositions in comprehension and memory for turkish language
Türk dilinde önermelerin anlama ve hafızadaki rolü
- Tez No: 231410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu psikodilbilimsel çalışmada, dili kavramada ve hafızada önerme kuramının geçerliliğinin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Ayrıca, tümceleri kavrama ve belleğe aktarma sürecinde anlambilimsel bilginin sözdizimsel bilgiden daha ön planda olup olmadığı ve bu tür bilgilerin bu süreçteki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu belirtilen sorulara yanıt bulmak için iki adet deney yapılmıştır. İlk deneyde birbirinden bağımsız Türkçe cümleler kullanılarak çoktan seçmeli tanıma testi uygulanmıştır. Bu testte deneklerin verdikleri cevaplar nicel olarak incelenmiş, birtakım sayısal verilere ulaşılmıştır. Çalışmada yer alan ikinci deneyde ise ipucuyla hatırlama metodu kullanılmıştır. Birtakım birbirinden bağımsız tümceleri okuyup inceleyen deneklerin daha sonra, verilen ipuçlarının yardımıyla anımsadıkları her şeyi yazmaları istenmiş ve bu verilerin yüzdesi ve sıklığı hesaplanmıştır.Bu deneylerden elde edilen bilgilere dayanarak şu sonuçlara varılmıştır. Denekler çoğunlukla tümcelerin anlamını ve ana fikrini anımsamış ve (a) basit/ bileşik, etken/edilgen gibi sözdizimsel özelliklere; (b) tümcenin kelimesi kelimesine aynı olan doğrusal sözcük dizimine; (c) tümce içinde kelimelerin birbirine olan yakınlık veya uzaklığına önem vermemiştir. Daha da önemli olarak, deney 2 deki tümceleri okuyan deneklerin, bu Türkçe tümceleri önermeler biçiminde kavrayıp hafızaya aldıkları gözlenmiştir. Böylece önermelerin varlığına dair güçlü kanıtlar bulunmuş ve önerme kuramının Türkçede geçerli olduğu belirlenmiştir.Anahtar SözcüklerPsikodilbilim, anlama, uzun süreli bellek, kısa süreli bellek, önermeler
Özet (Çeviri)
In this psycholinguistic study it is aimed to identify the validity of propositional theory in language comprehension and memory by studying Turkish sentences. It is also aimed to determine whether semantic information is prior to verbatim and syntactic information in the process of comprehension and memory for sentences and to indicate their role. In order to find answers to these two research questions mentioned above, two experiments are carried out. In the first experiment, a multiple choice recognition task is employed with isolated Turkish sentences. In this task, subjects? answers are analyzed quantitatively. In the second experiment, cued recall task is carried out. Subjects studying a set of isolated sentences were asked to recall what they remember with the help of cue word and the frequency and percentage of the recalls of subjects are calculated.The results obtained from the experiments indicate that subjects mostly remember the gist of sentences and do not pay much attention to (a) syntactic features such as simple/complex, active/passive, (b) the linear word order, verbatim and (c) linear proximity of words in isolated Turkish sentences. More importantly, it has been observed that subjects studying the sentences in experiment 2 have comprehended and memorized these isolated Turkish sentences in terms of propositions. Thus, strong evidence to the reality of propositions is found and the propositional theory is verified in Turkish language.Key WordsPsycholinguistics, comprehension, long-term memory, short-term memory, propositions