Felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin kazandırılmasına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The opinions of the teachers and the students concerning the developing of the critical thinking skills at the philosophy courses.
  1. Tez No: 231429
  2. Yazar: ÖZGÜL BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, felsefe öğretmenleri ve 11. sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin öğrencilere kazandırılıp kazandırılmadığını betimlemek; öğretmen ile öğrencilerin görüşleri arasında fark olup olmadığını; öğretmenlerin cinsiyet, kıdem yılları; öğrencilerin cinsiyet, kendilerine ait çalışma odasının olup olmaması ve ailelerinin gelir düzeyine göre bu becerilerin kazandırılmasına ilişkin görüşlerinin farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemektir.Bu araştırmada varolan bir durumu betimlemeyi amaçlayan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evreninde Ankara'da 6 merkez ilçede görev yapan 400 felsefe öğretmeni ve öğrenim gören 54188 11. sınıf öğrencisi bulunmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara'da belirtilen ilçelerde görev yapan 77 felsefe öğretmeni ve öğrenim gören 660 öğrenci oluşturmaktadır.Öğretmen ve öğrenci görüşlerini almak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Geliştirilen öğrenci anketinin tek faktörde toplam varyansın %45'ini ve öğretmen anketinin tek faktörde toplam varyansın %57'sini açıkladığı görülmüştür. Geliştirilen anketin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı öğrenci grubu için .90 ve öğretmen grubu için .93'tür. Geliştirilen anket aynı paralelde görüşmeler için kullanılmış, 18 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme türünde görüşme yapılmıştır.Niceliksel verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi ve t-testi kullanılmıştır. Niteliksel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır.Bu araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:1. Felsefe öğretmenleri felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin tam olarak kazandırıldığını düşünmektedirler.2. 11. sınıf öğrencilerinin görüşleri felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin kazandırılması konusunda çoğunlukla kararsız olduklarını göstermektedir.3. Felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin kazandırılmasına ilişkin felsefe öğretmeni ve 11. sınıf öğrencilerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark vardır.4. Felsefe dersinde öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini ne derecede kazandıklarına ilişkin öğretmen görüşleri öğretmenlerin cinsiyetlerine, kıdem yıllarına göre farklılık göstermemektedir.5. Felsefe dersinde eleştirel düşünme becerilerinin kazandırılmasına ilişkin öğrenci görüşleri öğrencilerin cinsiyetlerine, kendilerine ait çalışma odası olup olmamasına ve ailelerinin gelir düzeyine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of that research is to describe the whether critical thinking skills of the students are developed or not at the philosophy courses according to the opinions of the 11th grade students and the teachers of the philosophy courses; to determine whether there are any differences between the opinions of the teachers and the students; to determine whether the notions concerning the developing of such skills differ according to the gender of the students and the teachers, the length of service of the teachers, the student?s having their own workrooms, and the income levels of the families of the students.At the research the survey model has been used, which aims at defining the existing situation. At the research universe there takes place the 400 philosophy course teachers and the 54.188 11th grade students from the schools at the 6 central districts of Ankara Province. The sampling of the research consists of 77 philosophy course teachers and 660 students from the districts stated.For the purpose of receiving the opinions of the teachers and the students, a questionnaire prepared by the researcher had been used. It has been observed that the questionnaire for the students describes the 45% of the total variance at a single factor, and the questionnaire for the teachers describes the 57% of the total variance at a single factor. The Cronbach-Alpha reliability coefficient of the questionnaire prepared is .90 for the student group, and .93 for the teacher group. The questionnaire had been used for the interviews at the same direction and interviews of configured interview type had been made with 18 students.For the analyzing of the quantitative data frequency, percentage, arithmetic mean, single direction variance analysis, and t-test have been used. For the analyzing of the quantitative data, content analysis had been used.At the research, the below given outcomes have been obtained:1.According to the opinions of the philosophy course teachers, the critical thinking skills are developed completely at the philosophy courses.2.The opinions of the 11th grade students indicate that the students are generally undecided concerning the developing of the critical thinking skills at the philosophy courses.3.There is a considerable difference between the opinions of the philosophy course teachers and the 11th grade students concerning the developing of critical thinking skills at the philosophy courses.4.The opinions of the teachers concerning the level of the developing of the critical thinking skills of the students at the philosophy courses do not differ according to the gender or the length of service of the teachers.5.The opinions of the students concerning the developing of the critical thinking skills of them at the philosophy courses do not differ according to the gender of the students, students? having their own workrooms or not, or the income level of their families.