Inquiry-based writing instruction to foster inclusive learning in Elt programs
İngiliz dili eğitimi programlarında kapsayıcı öğrenmeyı̇ teşvı̇k etmek ı̇çı̇n sorgulamaya dayalı yazma eğı̇tı̇mı̇
  1. Tez No: 901845
  2. Yazar: EYLÜL BALÂ ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yazma becerisi sadece İngilizce öğrenenler için değil, aynı zamanda İngilizce Öğretmenliği programlarında eğitim alan öğretmen adayları için de önemlidir. Ayrıca, öğretmen eğitimi için de önemlidir. Ancak, öğretmen adaylarının yazma becerilerinin geliştirilmesinde çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, öğretmen adaylarına sorgulama yapma ve öğrenme sürecine daha fazla katılma fırsatı sunarak problem çözme becerilerini ve eleştirel düşünme becerilerini geliştiren sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımı, öğretmen yetiştiren kurumlardaki yazma becerileri derslerine entegre edilebilir. Öğretmen eğitimini etkileyen bir diğer önemli faktör de kaynaştırma felsefesidir. Bu felsefe, eğitsel anlamda her öğrencinin aynı eğitim fırsatlarına sahip olmasına izin verilmesi gerektiği felsefesidir. Öğretmenlerin, fiziksel yetenekleri, karakterleri, cinsiyetleri veya sosyo-ekonomik geçmişleri ne olursa olsun her öğrenciye adil davranılan bir öğrenme ortamı yaratması bir gerekliliktir. Ancak öğretmenler kapsayıcı eğitim konusunda eğitim almamış olabilirler ve öğrencilerine adil öğrenme fırsatları sunamayabilirler. Öğretmen yetiştiren kurumlar, öğretmen adaylarını sadece en önemli becerilerden biri olan 'yazma' becerisini geliştirerek İngilizce Öğretmenliği için değil, aynı zamanda kapsayıcı eğitim için de hazırlamalıdır. Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının yazma başarılarını ve kapsayıcı eğitime bakış açılarını değerlendirerek, birinci sınıf İngilizce Öğretmenliği dersinde sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının kullanımını ve bunun kapsayıcı öğretmen eğitimine hazır bulunuşluğu artırmadaki etkilerini araştırmaktır. Yazma becerileri dersini alan 63 İngilizce Öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi seçilmiş ve bir uygulama ve uygulama dışı gruba ayrılmıştır. Bu karma yöntemli araştırmada, nicel veriler yarı deneysel araştırma yoluyla toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Yazma başarısını değerlendirmek için analitik bir yazma rubriği kullanılmış ve nicel veriler karma yöntem ANOVA ve ANCOVA ile analiz edilmiştir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmeler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların yazma başarılarında anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular, katılımcıların sorgulamaya dayalı yazma becerileri dersine bakış açılarının olumlu olduğunu ve IBL'nin yazma öğretimi bağlamında kapsayıcı öğretmen eğitimine hazır olmalarına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma literatüre katkı sağlamakta ve gelecekteki araştırmalar için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Writing skill is not only important for English language learners but also important for teacher candidates who are educated in English Language Teaching programs. Additionally, it is substantial for teacher education. However, there may be several problems in improving writing skill of teacher candidates. Therefore, inquiry-based learning approach, which improves problem-solving skills and critical thinking skills by providing learners with an opportunity to make inquiries and be more engaged in the learning process, may be integrated in writing skills courses in teacher education institutions. Another substantial factor, which affects teacher education, is inclusion philosophy. It is the philosophy that every student should be allowed to get the same educational opportunities, in the educational sense. It is a necessity for teachers to create a learning environment in which every student is given a fair treatment regardless of their physical capabilities, characters, genders, or socio-economic backgrounds. However, teachers may not be educated in inclusive education, and they may not be able to provide fair learning opportunities to their students. Teacher education institutions should prepare teacher candidates not only for English Language Teaching by improving one of the most substantial skills 'writing' but also for inclusive education. The purpose of this study is to explore the use of an inquiry-based learning approach in a first-grade ELT class and its implications for increasing inclusive teacher education readiness by evaluating teacher candidates' writing achievements and their perspectives on inclusive education. 63 first-grade English Language Teaching students, who were taking the writing skills course, were chosen and divided into a treatment and non-treatment group. In this mixed-method research, the quantitative data was collected through quasi-experimental research while the qualitative data was collected through semi-structured interviews. An analytic writing rubric was used to evaluate writing achievement, and the quantitative data was analyzed via mixed-method ANOVA and ANCOVA. Additionally, the semi-structured interviews were analyzed through a content analysis. The results indicate a significant difference in the writing achievement of the participants. The qualitative findings indicate that the perspectives of the participants are positive to the inquiry-based writing skills course, and IBL contributed to the readiness for inclusive teacher education in the context of writing instruction. All in all, this study contributes to the literature and provides valuable insights for the future research.