9 Kasım 1918 Alman İmparatorluğu'nun çöküşünden, 9 Kasım 1938 Kristal Geceye Alman sanatı
From 9 November 1918 collapse of the German Empire, to the 9 November 1938 Crystal Night German art
  1. Tez No: 231462
  2. Yazar: M. ERTUĞRUL TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARAYAĞIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Avrupa sanatında birçok dönemde ifadeci sanat eserleri görmekteyiz. İfadeci sanat yapıtları genellikle Kuzey Avrupa ile ilişkilendirilse de Güney Avrupa'da ifadeci tarzda yapıtlar üreten bir çok sanatçıya rastlamaktayız. Bu da bize ifadeciliğin sadece yöresellikle açıklanamayacağını gösterir.Yirminci Yüzyılın başlarında İzlenimciliğin yüzeysel yansıtmacılığına tepki duyan bir gurup genç Alman sanatçı süregelen sanatı değiştirmek amacıyla yeni bir üslup yaratma arayışına girdiler. Almanya o sıralarda Dünya üzerinde söz sahibi olmaya çalışan emperyalist bir güç konumundaydı. Alman İmparatorluğunun başında II. Kaiser Wilhelm bulunmaktaydı. II. Kaiser Wilhelm dengelerin militarist yollarla değişebileceğini düşünen dengesiz, megaloman bir liderdi. Sözü edilen genç sanatçılar II. Kaiser Wilhelm'in Almanya'sının getirdiği değerlere karşı çıkmışlardı. Almanya Birinci Dünya savaşına gireceği zaman Dışavurumcular olarak adlandırılan bu genç sanatçıların çoğu savaşı toplumu değiştirecek bir katalizör olarak desteklemişti. Bunların bir kısmı cephede savaşı tecrübe ederek kötülüğünü anlamış ve zamanla şavaş karşıtı olmuşlardır.Dışavurumculuk Die Brücke ve der Blaue reiter adlı iki oluşum tarafından yönlendirilmiştir. Bu oluşumların dışında kalmayı tercih eden bağımsız Dışavurumcular da vardır. Bu iki grubun sanatçıları arasında önemli farklar vardır. Aynı gurubun içindeki sanatçılar bile önemli farklar göstermektedirler.1920'lerde Dışavurumculuk kendini tüketmiştir. Bu akımın yerine Dışavurumculuğa tepki olarak geliştirilen Yeni Nesnelcilik almıştır. Yeni nesnelcilik bir yönüyle Nazi destekli sanata yol açmıştır. Nazilerin iktidara gelişiyle tek tip modernizm karşıtı bir sanat görüşü hakim olmuştur. Birinci Dünya Savaşı Öncesinden Nazi dönemine kadar gelişen sanat hareketleri, karşıtlıkları ve çelişkileri benim sanatımın oluşmasında önemli bir etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
We see expressionist art products in many period of Eupean art. Although expressionist art products are usually related with Northern Europe, there are many artists who produce art in expressionist style in Southern Europe as well. This shows us that expressionism cannot be explained by regional styles.In early 20th Century, a group of German artists who reacts -ed against superficial reflection of impressionism, started searching to create a new style in order to change the ongoing art. Those days Germany was an imperialist power which was trying to possess on the rest of the world. II. Kaiser Wilhelm was German Emperor. II. Kaiser Wilhelm was a temperamental and megaloman leader who thought that ballances can be changed by militarist approach. Those young artists mentioned resisted against the values that II. Kaiser Wilhelm?s Germany brought. When Germany was about to enter the First World War, most of these young artists, called expressionists, contributed the war as a cathalisor to change community. Some of them have understood the darkness of the war by experiencing it by themselves and became against war in time.Expressionism was guided by two occurences named as Die Brucke and Der Blaue Reiter. There are also some independent expressionists who prefers to be out of these occurences. There are major differences between artists of these two groups. Even artists in the same occurence may express important differences.Expressionism destroyed itself during 1920?s. It was replaced by New objectivity which was created as a reaction to the expressionism. New objectivity also caused to a Nazi supported art. After Nazi?s accessed power, one type of art, which was dissident to modernism approach dominated.Art activities, variances and contradictions evolved starting prior to the First World War until Nazi years, have become the major influence on my art style.