Müzik ve mekan tasarımında ortak biçimleniş özelliklerine analitik bir yaklaşım
An analytic approach to the common formation features in music and space design
- Tez No: 231525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalısma, giris ve sonuç kısımları haricinde dört ana baslık altında gerçeklestirilmistir.?lk olarak, çalısmaya yön veren ?müzik? ve ?mekan? kavramları genel özellikleriyle elealınmıstır. Her iki olgunun da evrendeki rolleri, görevleri, varolus sebepleri irdelenmistir.Bu kapsamda müzik ve mekanın olusumu, gelisimi ve toplum ile olan iliskisi elealınmıstır.?kinci olarak, müzik ve mekanın olusum asamasında etkili olan öğeler ele alınmıstır. ?lkasamada her iki kavramın yapısal özellikleri maddeler halinde irdelenmistir.Bu kapsamda en küçük yapıtaslarından baslanarak, bu yapıtaslarının bir araya gelisilkeleri ve bu ilkelerdeki ortak özellikler analitik ve karsılastırmalı olarak sunulmustur.?kinci asamada ise temel tasarım ilkeleri ele alınmıs, bu ilkelerin müzik ve mekantasarımında karsılık bulan ortak etkileri incelenmistir.Üçüncü olarak, müzik ve mekan tasarımında kullanılan estetik oranlar irdelenmistir.Önce genel olarak estetik kavramı ele alınmıs, ardından doğada bulunan estetikuyumun matematiksel özellikleri irdelenmis ve bu özelliklerin sekillendirdiği estetikkuralların müzik ve mekan tasarımında yer alan uygulamaları ele alınmıstır.Son olarak, müzik ve mekan tasarımında ortak dil arayısı çalısmaları ele alınmıs,tarihsel süreç içerisinde irdelenerek sunulmustur. Antik Çağ'dan günümüze kadarulasan teorik çalısmaların yanında; müzikal ve mimari formların kesistiği moderndönem çalısmaları olan ?Philips Pavilion? ( Le Corbusier, Iannis Xenakis ) ve ?StrettoHouse? ( Steven Holl ) ele alınarak incelenmistir.Anahtar Sözcükler :Müzik, Mekan, Matematik, Harmoni, Altın Oran, Fibonacci .
Özet (Çeviri)
This study has been examined under five main subjects besides the entry andconclusion parts :The first subject deals with the concepts of ?music? and ?space? in their generalqualities. The roles, tasks and reasons for existence of both phenomenas are studied.In this respect the creation and development of music and space and their relationswith the society have been tackled.The second subject deals with the other elements which are effective in the formationphase of music and space. First, we examined the structural qualities of both conceptsitem by item. In this scope, i started with the smallest building blocks and presentedthe combination of these building blocks and the common features of these principlesin an analytical and comparable way. In the second stage, i dealt with the basic designprinciples and examined the common effects of these principles on music and spacedesign.In the third subject, i first dealt with the concept of aesthetic in general and then studiedthe mathematical features of the aesthetic structure in nature. I also covered theapplications of the aesthetic rules shaped by these features in music and space design.The fourth subject covers the works for a common language in music and space designand presented by an examination through the historic course of time. I studied, inaddition to the theoretical works from the antique period, ?Philips Pavilion?( Le Corbusier, Iannis Xenakis ) and ?Stretto House? ( Steven Holl ), the modern workswhere the musical and architectural forms are directly transformed to each other.Key Words :Music, Space, Mathematics, Harmony, Golden Section, Fibonacci .