Deyim ve atasözlerinin öğretiminde karikatürün etkisi
The effectiveness of cartoons on idiom and proverbs teaching
  1. Tez No: 231534
  2. Yazar: CANAN GÜNEY MÜRSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalı?mada deyim ve atasözlerinin öğretiminde karikatürün etkisiara?tırılmı?tır. Ara?tırmanın verileri 2006- 2007 eğitim öğretim yılının ikincidöneminde ?hsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent ?lköğretim Okulu?nun 4.sınıflarında okuyan öğrencilerinden elde edilmi?tir. Veri toplamak için Ba?arıTesti kullanılmı?tır. Ara?tırma, deneme modellerden sontest kontrol gruplumodele göre desenlenmi?tir. Düzeye göre seçilen metinler deney ve kontrolgruplarında i?lenmi?tir. Kontrol grubunda metinler ve belirlenen deyim veatasözleri her zamanki gibi i?lenmi?tir. Deney grubunda aynı metinleri?lenmi? ancak belirlenen deyim ve atasözleri karikatürle desteklenmi?tir.Uygulama öncesinde her iki gruba da okuduğunu anlama ve sözcük bilgisiniölçmeyi amaçlayan standart bir ölçme aracı uygulanmı? gruplar arasındaokuduğunu anlama açısından anlamlı bir fark olmadığı görülmü?tür.Uygulama sonrasında her iki gruba da okuduğunu anlama, deyim veatasözlerinin anlamlarını kavrama ve yerli yerinde kullanma davranı?larınıbelirlemeyi amaçlayan bir ölçme aracı uygulanmı?tır. Ara?tırmanın verileriSPSS paket programı kullanılarak analiz edilmi?tir. Uygulama sonucundadeney grubu ile kontrol grubu ba?arı puanları arasında deney grubu lehineanlamlı bir fark gözlenmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cartoons for teaching idiom and proverbswas researched. The data?s of the research was gathered at the 4th gradestudents of ?hsan Doğramacı Foundation Private Primary School, during theeducational period of 2006-2007 second semester. In order to gain the datasuccess Test was used. The research was designed according to the finaltest control group method which is an experimental method. The texts,which are selected according to the level, was studied in the experimentand control groups. In the control group the texts and the selected idiomsand proverbs were studied through as usual. In the experiment group sametexts was studied but the idioms and proverbs were supported by cartoons.After the practice a test was given to the each group which includescomprehending, understanding the meaning of the idioms and proverbs andusing the idioms and proverbs truly. The datas of the research wasanalyzed by using the SPSS. It was determined that there is a meaningfuldifference among the success point between experiment group and thecontrol group.