İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin performans görevlerine ilişkin tutumlarını etkileyen faktörler
The factors affecting 5th grade students? attitudes related to performance task
- Tez No: 231541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin performansa dayalıdurum belirleme kapsamında kullanılan performans görevlerine ilişkin tutumlarınıetkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemektir. Korelasyonel araştırma modeliniteliğinde olan bu araştırmada veriler; faktör analizi, aşamalı çoklu regresyon analizikullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2007/2008 öğretim yılındaAnkara ili Çankaya ilçesindeki 6 resmi 4 özel ilköğretim okulunun 5. sınıfında okuyanöğrenciler oluşturmaktadır. Uygulama yapılacak okullar seçilirken 2007 yılındayapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)' ndakibaşarı puanları sıralaması dikkate alınmıştır. Araştırmada tutum ölçeği ve öğrencikişisel bilgi anketi kullanılmıştır. Tutum ölçeğinin ön deneme uygulaması 325, asıluygulaması ise 421 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Yapılan analizler sonucundaöğrencilerin performans görevlerine ilişkin tutum puanlarını; öğrenim görülen okuldaspor salonu olması, performans görevlerinin çoğu zaman öğretmen ve öğrencitarafından birlikte değerlendirilmesi, performans görevinin konusunun öğretmentarafından belirlenmesi, akademik başarı, performans görevini yaparken çoğu zamanders kitabı dışındaki farklı kaynak kitaplardan yararlanılması, performans göreviniyaparken bilgisayardan yararlanılmaması, performans görevlerinin konusununöğrenci tarafından belirlenmesi, öğrencinin babasının ilkokul mezunu olması,öğretmenin cinsiyeti ve öğrencinin evde 75?100 arası sayıda kitaba sahip olmasıdeğişkenleri yordamaktadır.Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili kaynaktaraması, araştırma problemi, ilgili araştırmalar, araştırmanın önemi ve sınırlılıkları;ikinci bölümde araştırmanın modeli, araştırma grubu, veri toplama araçları ve verianaliz yöntemleri; üçüncü bölümde verilerin analizi ve yorumlanması; dördüncübölümde araştırmanın sonucu ve önerler; beşinci bölümde ise (Ekler) araştırmadakullanılan araçlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the factors affecting 5th gradestudents? attitudes related to performance task. The research was done in frame ofcorrelational research model and data anlyzed by factor analysis, stepwise multipleregression analysis.The sample of the research consists of 5thgrade students from schools inÇankaya county, Ankara. The group of students was selected among student takingSecondary Education Student Selection and Placement Exam (OKS) in 2007. Thedata were collected by means of ? the Atitude Scale Related to Performance Task?and ?Questionnare of Students? own Characteristics?. Pre-application of scale wasapplied on 325 students and actual application of it was applied on 421 students. Asa result of the analysis that was conducted, it was found that: it is determined thatvariables the determination of the whether gymnasium is available in the schoolperformance task subject by student and teacher together, determination ofperformance task subject by only teacher, academic achievement of student, takingadvantage of different textbooks for the performance task, not taking advantage ofcomputer for performance task, gender of student?s teacher, determination of theperformance task subject by student himself, students whose fathers graduated fromprimary scool and students having total number of books around 75-100.This study comprises of five sections. The first section includes a screening ofthe literature and resources and the problem of the study and the importance of thestudy. The second section includes the model of the study, the sample, the tools inwhich data is collected and the methods for data analysis. The third sectioncomprises of the analysis of the study and its interpretation. The conclusion of theresults and recommendations are given in section four. Section five is the annexeswere the tools used can be found.