İlköğretim sosyal bilgiler dersindeki araştırma ödevlerinin (etkinlik. perfomans ve proje) öğrencilerin sosyalleşmesine katkısı
The contribution of the research tasks (projects,performances and activities) in social sciences to the socialization of the students.
- Tez No: 210341
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Öğrencilerin, son yıllarda toplum içinde yasadıkları uyum sorunlarının giderilmesi ve topluma uyumlarının eksiksiz bir sekilde gerçeklesebilmesi için sosyallesme son derece önemlidir. Toplumda yasanan çatısmaların, bireyler arasındaki iletisim kopukluğundan kaynaklandığı bir gerçektir. Toplumumuzu olusturan bireylerin çevresiyle sağlıklı iletisim kurarak yasam sürmelerini sağlamak, öncelikle hızlı gelisim dönemlerinde öğrencilere eğitim vermekle yükümlü olan ilköğretim okullarına düsmektedir. ?lköğretim okullarında öğrencilere iyi iletisim kurma becerisini öğretmek ve sosyallesmelerine yardımcı olmak, Sosyal Bilgiler dersinin amaçları içindedir. Bu amaçla, yapılan arastırmanın iki temel problemini; ?ilköğretim Sosyal Bilgiler dersi bünyesinde yer alan arastırma ödevlerinin (etkinlik, proje ve performans) öğrencilerin sosyallesmelerine katkısı nedir? Öğretmenlerin arastırma ödevlerine karsı tutumları nasıldır?? soruları olusturmaktadır. Arastırmada konu hakkında öncelikle literatür taraması yapılmıs, ardından bu literatüre ve uzman görüslerine dayalı olarak, veri toplamak amacıyla öğrencilere yönelik bir anket düzenlenmistir. Bunların yanında verilerin niteliğini artırmak için öğretmenlerle görüsme tasarlanmıstır. Arastırma 2006?2007 eğitim öğretim yılında Sakarya il merkezi Serdivan bölgesinde bulunan Mehmet Zorlu ?lköğretim ve Zübeyde Hanım ?lköğretim okulları öğrencilerine anket uygulayarak, Sakarya il merkezi genelinde 15 okulda görevli Sosyal Bilgiler ve 5.sınıf okutan sınıf öğretmenleri ile görüsme yapılmak suretiyle gerçeklestirilmistir. Son asamasında ise anket ve görüsmelerden elde edilen sonuçların karsılastırılarak yorumlanması yoluna gidilmistir. Bu arastırma dört bölümden olusmaktadır. Birinci Bölümde Sosyal Bilgiler ve sosyallesme ile direkt alakalı olan kavramların tanımlamaları yapılmıstır. ?kinci Bölümde, Sosyal Bilgiler dersinin amaçları ve sosyallesme ile arasındaki iliski, bunların birbirlerine etki ve katkıları ortaya konulmus, Üçüncü Bölümde verilerin toplanması ve çözümlenmesi, arastırma ödevlerinin ve sosyal faaliyetlerinin öğrencilerin sosyallesmesine katkısı belirlenmistir. Son bölümde ise arastırma bulgularından elde edilen sonuçlar ve daha sonraki arastırmalar için önerilere yer verilmistir. Veri toplama aracı olarak uygulanan anket, kisisel bilgileri öğrenmek amaçlı sekiz, arastırma ödevlerini yaparken takınılan tutum ve sosyallesmislik durum değerlendirmesi amaçlı kırk yedi sorudan olusmaktadır. Öğretmenlerle yapılan görüsmede ise dokuz soru yöneltilmistir. Öğrencilere uygulanan anket eğitim öğretim yılının basında ve birinci yarıyıl sonunda olmak üzere iki kez aynı gruplara uygulanmıstır. Veriler toplanırken geçerliliğini ve güvenirliliğini artırmak için anket uygulanırken öğrencilere her sınıfta açıklamalar yapılmıs, soruların birçoğu anket sırasında açıklanmıstır. Arastırmada elde edilen bilgilerin islenmesi ve istatistiksel çözümlemelerinde SPSS-13 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılmıstır. Veriler frekans (sayı) ve yüzdeler (%) seklinde değerlendirilmistir. Çapraz tablolar yardımıyla, birinci ve ikinci test arasındaki değismeler ve arastırma ödevlerini yapma durumları ile sosyallesme durumlarını gösteren soruların karsılastırmaları yapılmıstır. Verilerin çözümlemesinden sonra su sonuçlara ulasılmıstır: 1.Arastırma ödevlerini yapan öğrenciler, anne, baba, ağabey ve ablalarından daha çok yardım almak zorunda kalırlar ve bunlarla iletisimleri artar. 2. Arastırma ödevlerini yapan öğrenciler ailesinin dısındaki kurum, kurulus ve kisilerle görüsmek durumunda kalırlar. Bu durum öğrencilerin çevresiyle iletisimini ve sosyallesmesini sağlar. 3. Arastırma ödevlerini yapan öğrencilerde arastırma ödevlerini yapamayan öğrencilere göre büyük oranda sosyallesme görülür. 4. Okul ve okul dısında sosyal faaliyetlerde etkin görev alan öğrenciler, görev almayan öğrencilere göre büyük oranda sosyallesirler. ?lköğretim öğrencilerine Sosyal Bilgiler dersinde her yarıyılda bir proje, her ünitede bir performans ödevi yaptırılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Socialization is of great importance in terms of removing the students? increasing adoptation problems in the society and realizing their complete adoptation to the society. It is a fact that the conflicts in the society derive from the lack of communication among the individuals. It is the basic aim of the primary education schools, which are to educate the students especially in their fast growing periods, to ensure the survival of the individuals helping them communicate with each other in a healthy way. To teach the students how to communicate in a good manner and tok help them socialalize are among the aims of the Social Sciences. For this reason, the research is based on two basic problems. The first one is ; what is the vital contribution of the research tasks (Projects, performances and activities) existing in the extension of Social Sciences to the socialization of the individual? The second one is ; how are the attitudes of the teachers towards the research tasks? In priority, literature scanning was made, then depending upon the views of the experts, a questionnarie aimed at the students about the subject was held in order to collect data. Besides this, meetings were organized to the teachers to increase the quality of the data. Research was carried out by means of the questionnaire held in Mehmet Zorlu and Zübeyde Hanım Primary Education Schools located in the region of Serdivan in Adapazarı and the surveys applied to the Social Sciences Teachers and 5. Grade teachers in fifteen schools. Then, the outputs of the questionnaires and surveys are compared and interpreted. The research is consisted of four parts. In the first part, the directly related concepts of Social Sciences and socialization are described. In the second part, the aims of the Social Sciences and its relation with socialization are put forward with their mutual influences and contributions. In the third part, the collection and interpretation of the data, and the contribution of the research tasks, social activities to the socialization of the students are determined. In the last part, the results taken from the research findings and suggestions for the next researches can be found. The questionnarie used as a means of collecting data consists of 8 questions to get the personal information and 47 questions to interpret the state of the students? socialisation and manner while doing their homework. In the meetings with the teachers, nine questions were asked. The questionnarie for the students were applied to the same groups two times, first at the beginning of the 2006-7 education year and at the end of the first term. In order to increase the reliability and acceptability in collecting data. Explanations and descriptions were made to the students ineach class during the appliance of the questionnarie. SPPS 13 (Statistical Package for the Social Sciences) was used in the analysis , interpretetion of the information obtained in the research. Data was evaluated in numbers and percents. By means of cross tables , the changes between the first and the second test , the comparisons of the questions showing the state of doing the research tasks and the state of socialisation have been made. By using the questions of the questionnarie (t test and ANOVA test), the changes between the first and the second test were determined, the state of doing research tasks and their state of socialization was compared. 1. The students in charge of doing research tasks are obliged to get more helps from their parents, brothers and sisters, which increases their state of communication. 2.The students finizhing their research tasks are made to get into contact with other people, institutions apart from their families. This situation helps them to be in contact with social life and more socialized individuals. 3. Higher rate of socialization can be observed in the students doing their research tasks in compare with the ones not being able to do research tasks. 4. The students who take part in the social activities both inside and outside the school are more socialised than the ones who don?t take part in social activities. It is suggested to give at least one project in each midterm year and a performance homework in each unit in Social Sciences