Türkiye'de kamu hizmetlerinin sunumu ve e-devlet uygulamalar: Isparta ili örneği
Presentation of the public service and application of e-state 'Isparta-case'
- Tez No: 231591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yeni dünya düzeninde her şeyin değiştiği gibi devlet yapılarının değişimi ile birlikte kamusal hizmetlerin sunumu da değişmektedir. Devletin vatandaşlarına en iyi hizmeti verimli bir şekilde sunması için çağın gereklerine uygun bir yönetim yapısına sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle bilgisayarlaşma hızının dünyayı etkisi altına aldığı, bilişim teknolojilerinin yaşamın her ayrıntısında var olduğu bir ortamda devletlerin de bu değişimi kendi yapılarına entegre etmeleri gerekmektedir.Elektronik devlet uygulamalarının kamu yönetiminde, yeni devlet anlayışında benimsenmiş olması kamu hizmetlerinin vatandaşa sunumunda verimliliğin sağlanması için gereklidir.Bu çalışma da elektronik devlet uygulamaları tanımlanacak, Türkiye'de ki gelişim süreci hakkında bilgi verilecek ve Isparta ilinde ikamet eden vergi mükelleflerinin e-devlet konusunda ki bilgi düzeylerinin ölçülmesi ile e-devlet uygulamalarının kullanım oranları tespit edilecektir. Sonuç olarak ankete katılanlar arasında e-devlet uygulamalarını en çok kullanan meslek grupları ile en fazla kullanılan projeler tespit edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca e-devlet uygulamalarının kullanımlarına ilişkin katılımcıların demografik özellikleri ve tutumları ile ilgili değişimler ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
The presentations of public services as well as the structures of governments are changing along with everything else in the contexture of the New World. In order to offer it?s services efficiently; the governments need to have an organization that fits well with the era?s requirements. This is the main reason why the governments need to computerize their organizations. The applications of e-government are a necessity in offering public services effectively to the citizens.In this study; the definition of e-government applications has been given, the development process in Turkey has been explained and the acquaintance level of the tax payers to the applications of e-government in Isparta has been evaluated along with the usage rate of these applications. As a result the demographic characteristics of the participants and their attitudes toward the change have been measured. The occupations who uses the e-government applications the most and the most preferred e-government applications have been determined as well.