Günümüzün meskun mahal muharebelerinde tankın teknolojik yeterliliklerinin incelenmesi
The analysis of technological capabilities of tanks in today's urban warfare
  1. Tez No: 231630
  2. Yazar: MEMDUH DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyamızın değişen şartları ile birlikte muharebeler de değişmektedir. Muharebeler meskun mahallere kaymakta ve bu yeni nesil muharebeleri ileri teknoloji ürünü silahların kullanımını kısıtlayarak son derece basit ve ucuz silahların etkinliğini arttırmaktadır. Bu muharebelerde yüksek ateş gücü ve beka kabiliyeti ile tanklar kritik bir silah olarak yerlerini almaktadırlar.Bu çalışmada, değişmekte olan muharebe sahasının özellikleri ile bu muharebe sahası içerisinde tankların yeri ve ihtiyaç duyacakları teknolojik gereksinimleri incelenmiştir.Sonuç olarak; üç boyutlu ve yüksek riskli bir yakın muharebe sahası olan meskun muharebe sahasında yapılacak muharebelere en uygun silah platformu, günümüzde tanklardır. 20nci yüzyılın yüksek yoğunluklu çatışmalarında, düşmanı uzak mesafelerden ve önden karşılamak üzere tasarlanmış tankların, meskun muharebe sahasında kullanılabilmelerine imkan sağlamak amacıyla yapılan tasarım ve modifikasyonlar, tankları geleceğin muharebe timlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri yapacaktır
Özet (Çeviri)
In this era we are in, everything is changing quickly and this change effects the battlefields.Gaining the acceleration urbanization gives, urban areas with their dense population have become the key points of management, transportation, communication and information networks. Simply undertaking the duty of the country?s brain and heart, and accommodating every kind of the critical establishments with their broadening land, the military importance of the urban areas is gradually increasing, and the cities are becoming the objectives. It does not seem possible to reach the strategic targets without taking over these centers of the power.In the other hand, the balance losing of the military powers, makes the wars change to more radical conlicts today. This radical conflicts lets the military powers fight more effectively with their simple and cheap weapons. These military powers choose the urban areas as the battlefield to limit the destructive weapons of high technology, and to neutralize the power balance.In this study which started with the thought of benefiting T.S.K. by addition of some ideas to prepare the future wars, has been seen that urban warfare would largely take part in the future wars, and weapon stations with the adequate fire power and protection would gain more importance.The adequate weapon stations for the fights expected to happen in the three dimensional and high risky battlefield of close combat, are the tanks for today. The design and the modifications which are made to improve the urban warfare ability of the tanks designed to welcome the enemy from long distances in the 20th century?s high intensity conflicts, will make the tanks become indispensable components of the future combat teams.